Młot udarowy to jedno z tych narzędzi, które niezwykle ułatwiają wiele domowych prac wymagających kucia lub wiercenia dziur – szczególnie w sytuacji, gdy mamy do czynienia z bardzo wytrzymałym, zbrojonym betonem. W zastosowaniach amatorskich wykorzystuje się najczęściej mniejsze, uniwersalne narzędzia, tzw. młotowiertarki. Profesjonaliści częściej sięgają po specjalistyczne młody udarowe o dużej mocy, wykorzystywane w bardzo konkretnych celach.

Jak działa młot udarowy?

Młot udarowy jest elektronarzędziem umożliwiającym kucie i wiercenie otworów w betonie lub kamieniu. Można dzięki niemu przebijać ściany i posadzki, skuwać tynki oraz płytki ceramiczne, kafelki i gres. Zasada działania tego urządzenia polega na rytmicznym wykonywaniu uderzeń, tak zwanych udarów w połączeniu z ruchem obrotowym wiertła, dzięki czemu otrzymujemy typowy dla tych elektronarzędzi ruch udarowo-obrotowy. Dzięki temu typowy młot wiercąco kujący można z powodzeniem wykorzystać do kucia i wiercenia nawet w bardzo twardym i opornym materiale.

Jeden z większych modeli młota udarowego.
Jeden z większych modeli młota udarowego.

W zależności od typu urządzenia, możemy mieć do czynienia z udarem mechanicznym (w przypadku tzw. wiertarek udarowych) lub z udarem pneumatycznym stosowanym w młotach udarowych o dużej mocy. Różne urządzenia oferują różne parametry pracy, przy czym w profesjonalnych elektronarzędziach zarówno ilość udarów, jak i prędkość obrotów można regulować. W popularnych wiertarkach udarowych mamy możliwość wyłączenia udaru, z kolei w profesjonalnych młotach można zupełnie zrezygnować z obrotów wiertła i używać samego udaru, co może okazać się bardzo przydatne w wielu specjalistycznych zastosowaniach.

Jaką wiertarkę wybrać i kupić? Ranking 2022

Typy młotów udarowych

Młoty udarowe można podzielić głównie ze względu na moc silnika. W zastosowaniach amatorskich i półprofesjonalnych najczęściej wykorzystuje się tzw. młotowiertarki, których moc nominalna z reguły nie przekracza 700W. Młoty udarowe używane profesjonalnie osiągają zaś moc dochodzącą do 1500-2000W. Inne są też parametry pracy tych urządzeń. Typowa młotowiertarka zazwyczaj będzie umożliwiała szybszy w porównaniu do młota ruch obrotowy, dzięki czemu może być używana do wiercenia otworów. Młoty o większej mocy w pracy skupiają się głównie na mocy udaru. Ze względu na dużą moc raczej nie wykorzystuje się ich do wiercenia. Najczęściej znajdują zastosowanie w kuciu i skuwaniu różnych powierzchni oraz w pracach rozbiórkowych, szczególnie przy wyburzeniach.

Dobre zestawy wierteł – jakie są najbardziej wytrzymałe?

Młoty wyburzeniowe

Młoty o największej mocy stosowane są głównie do osłabiania różnych elementów konstrukcyjnych. Duża energia udaru (rzędu kilkudziesięciu J) pozwala na wykorzystanie takich urządzeń do wyburzania ścian. Uderzenia udaru (prędkość drgań może przekraczać nawet 4000 udarów na minutę) pozwalają niszczyć nawet bardzo twarde materiały. Nowoczesne urządzenia tego typu mają moc rzędu 2000W. Często wyposażone są we włączniki i osłony przeciwpyłowe. Najcięższe młoty ważą nawet po 20-30kg.

Praca z młotem wyburzeniowym o dużej energii.
Praca z młotem wyburzeniowym o dużej energii.

Młoty kujące

Nieco mniejsze i lżejsze (ok. 5kg – 10kg) urządzenia wykorzystywane podczas remontów oraz w pracach rozbiórkowych czy wyburzeniowych.  Urządzenia te przydają się do skuwania kafelków lub posadzek. Bardzo często wyposażone są w różnego rodzaju systemy tłumiące drgania.  Energia udaru nie przekracza zazwyczaj 10J, choć do niektórych zastosowań wykorzystać można również i cięższy (ok. 10kg) młot kujący oferujący energię udaru dochodzącą niemal do 20J.

Najlepsze wkrętarki akumulatorowe – jaką wybrać?

Jaki młot udarowy wybrać i czym się kierować przy wyborze?

Chcąc kupić najlepsze w danym przedziale cenowym i jednocześnie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb narzędzie, musimy wziąć pod uwagę co najmniej kilka parametrów. Interesować nas będzie z pewnością:

  • średnica dłut i wierteł, jakie można wykorzystać do pracy danym młotem
  • moc udaru i pobór energii elektrycznej
  • ilość udarów
  • prędkość obrotowa
  • regulacja udarów i obrotów
  • typ uchwytu – SDS czy SDS Plus
  • funkcja tłumienia drgań

Jeżeli nie wiemy jaki wybrać model młota udarowego lub jakiemu producentowi tych urządzeń możemy zaufać, warto zapytać pracowników sklepu narzędziowego. Najczęściej polecane marki to Bosch, Makita i Graphite. Producenci z tej grupy oferują zarówno urządzenia dla amatorów (np. popularna zielona linia Bosch), jak i narzędzia w pełni profesjonalne (niebieska linia Bosch). Zastanówmy się również czy zależy nam na urządzeniu możliwie jak najbardziej uniwersalnym (jak np. młotowiertarka), czy też raczej skupimy się na bardzo konkretnych zastosowaniach (kucie, skuwanie lub prace rozbiórkowe czy wyburzenia).

Młot udarowy – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Młoty udarowe.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
Oceń