Chciałbyś kupić wytrzymały parasol do Twojego ogrodu, jednak nie wiesz, jaki wybrać? Sprawdź, jaki parasol ogrodowy będzie najlepszy. Poznaj ranking najlepszych parasoli w 2024 roku!

Parasol ogrodowy – Ranking Czerwiec 2024

W poniższej tabeli znajduje się ranking Czerwiec 2024 dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii parasole ogrodowe. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
Parasol ogrodowy to idealny sposób na ochronę przed słońcem w upalne dni. Chroni przed oparzeniami oraz udarem. Planując przebywanie na dużym słońcu warto przemyśleć zakup parasola ogrodowego.
Parasol ogrodowy to idealny sposób na ochronę przed słońcem w upalne dni. Chroni przed oparzeniami oraz udarem. Planując przebywanie na dużym słońcu warto przemyśleć zakup parasola ogrodowego.

Solidny parasol ogrodowy — na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Decydując się na zakup parasola do ogrodu, warto wcześniej przeczytać poradnik, który wskaże Ci, na jakie parametry powinieneś, zwrócić uwagę. Dlatego poniżej przedstawiamy wszystkie kluczowe elementy, które ułatwią Twój wybór, oraz pozwolą dobrać najlepszy model spośród wszystkich dostępnych na rynku.

Czasza – rozmiar i średnica

Kluczowym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest rozmiar czasy parasola — czyli jego górnej części. Szerokość powinna być dostosowana do Twoich preferencji oraz szerokości osłaniającego miejsca. Można spotkać się z wielkością, która zaczyna się już od 2,5 m. Największe modele mogą mieć wymiar nawet 5,5 m.

Najczęściej parasol kupujemy, aby skutecznie chronił miejsce wypoczynkowe lub stół obiadowy przed słońcem. Dlatego w pierwszym kroku należy zmierzyć długość powierzchni, w którym powinien stanąć parasol, a następnie dopasować odpowiedni model oraz kształt do swoich oczekiwań. Na rynku dostępne są parasole:

 • okrągłe,
 • prostokątne,
 • kwadratowe.

Materiał

Materiał czaszy najczęściej wykonany jest z poliestru. Tkanina musi posiadać wysoką gramaturą, która powinna wynosić przynajmniej 210 g/m2. Zapewnia ona skuteczne odbijanie promieni UV, oraz chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ponadto należy pamiętać, że im wartość gramatury jest większa, tym lepiej chroni przed słońcem oraz deszczem.

Dodatkowo należy kupić egzemplarz, który będzie dopasowany do mebli ogrodowych oraz wystroju tarasu. W związku z tym warto zwrócić uwagę na kolor materiału. Najczęściej można spotkać odcienie beżu, zieleni, jak również parasol w kolorze granatowym, czy szarym. Warto pamiętać, że ciemne kolory pochłaniają ciepło, a tym samym szybko się nagrzewają, w dodatku blakną po kilku sezonach. Dlatego lepiej wybrać odcienie o jasnych barwach.

Stelaż

Najważniejszym elementem jest stelaż parasola, który powinien być wykonany z mocnego aluminium. Wszystkie części metalowe, muszą być pomalowane proszkowo, oraz zabezpieczone antykorozyjnie. Ponadto warto zwrócić uwagę, aby nie tylko konstrukcja nogi, ale i całej czaszy parasola były wykonane z wytrzymałego, metalowego tworzywa. Tylko wtedy można mieć gwarancję długoletniego użytkowania.

Dodatkowe funkcje i akcesoria

Innym ważnym aspektem są wszystkie dodatki oraz wbudowane funkcje parasola. Obecnie można spotkać egzemplarze, z innowacyjnym sposobem otwierania, który jest dedykowany do dużych modeli. System może być wyposażony w dostosowany wysięgnik z użyciem ergonomicznej korbki, która ułatwia otwieranie.

Inną przydatną technologią jest zmiana kąta nachylenia, dzięki czemu można swobodnie dostosować położenie górnej części parasola w zależności od położenia słońca. Oprócz powyższych do dodatkowych udogodnień można zaliczyć:

 • wbudowane oświetlenie,
 • podwójny materiał wykonania,
 • pokrowiec w zestawie,
 • zdejmowany materiał z kieszonkami — możliwość swobodnego prania tkaniny,
 • dopasowany stojak do wymiarów oraz ciężaru.

Ile kosztuje parasol ogrodowy?

Kwota, jaką należy przeznaczyć, na zakup parasol jest zależna od kilku czynników, m.in. materiału, konstrukcji, dodatków, oraz od producenta. Cena zaczyna się już od 259 zł i dotyczy tradycyjnych modeli. W przypadku dużych parasoli kwota może sięgać nawet 6000 zł. Należy pamiętać, że droższe egzemplarza posiadają atesty oraz certyfikaty, które gwarantują jakość wykonania.

Reasumując, średnia cena za dobry parasol oscyluje w granicach od 799 do 1599 zł.

Rodzaj Cena
Parasol 2,5 do 3,5 m od 259 zł do 959 zł
Parasol 3,5 do 5,5 m od 599 zł do 6600 zł
Parasol tradycyjny od 259 zł do 1059 zł
Parasol łamany od 299 zł do 799 zł
Parasol z boczny od 1399 zł do 5959 zł
Parasol z wysięgnikiem od 299 zł do 5959 zł

Jaki rodzaj parasola będzie najlepszy?

Podczas wyboru parasola ogrodowego, warto zwrócić uwagę na jego kształt. Dopasowanie idealnego modelu pod swój taras umożliwi wygodne korzystanie z produktu.

Parasol klasyczny — z prostą nogą

Tradycyjny parasol na prostej nodze to uniwersalne i najtańsze rozwiązanie. Posiada nieskomplikowaną budowę i jest łatwy do przechowywania. Można go swobodnie przenosić i dostosować do okoliczności — może służyć jako parasol przy stole, przy basenie, jak również chronić użytkowników przed słońcem w każdym miejscu w ogrodzie.

Parasol z boczną nogą

Innym rodzajem może być model z boczną nogą, który jest doskonałym wyborem w przypadku osłaniania dużego metrażu np. stołu lub miejsca wypoczynkowego. Wspomniany egzemplarz posiada bardzo szeroką czaszę, która znajduje się na masywnej konstrukcji. Oprócz tego ten typ parasoli posiada wbudowany wysięgnik. Pomimo dużej wielkości, parasol zajmuje stosunkowo mało miejsca.

Parasol łamany

Ten rodzaj jest wyposażony o dodatkowy przegub, który umożliwia zmianę kąta nachylenia. Dzięki temu istnieje możliwość dopasowania górnej części parasola, tak aby maksymalnie osłaniała przed słońcem. Opisywany egzemplarz może występować na prostej nodze lub z opcją zamontowania do barierki.

Parasol z wysięgnikiem

Parasol z wysięgnikiem jest wyposażony w mechanizm, który umożliwia szybkie i wygodne rozkładanie. Najczęściej składa się on z metalowego systemu, linki, oraz wyprofilowanej rączki lub pokrętła, które umożliwiają automatyczne rozkładanie górnej konstrukcji. To zastosowanie występuje w dużych i wysokich parasolach.

Wytrzymały parasol ogrodowy — jak ustawić i zamontować parasol?

Istotną czynnością jest prawidłowe zamontowanie i ustawienie parasola. Większość z produktów ma dedykowany stojak. Oprócz tego do montażu można wykorzystać specjalny uchwyt w kształcie wyprofilowanej objemki. W tym przypadku przytwierdza się nogę do ściany lub barierki. Warto pamiętać, aby ustawić parasol w taki sposób, aby przez większość dnia osłaniał docelowe miejsce.

Jak zadbać o parasol w ogrodzie?

Warto zadbać o zabezpieczenie parasola podczas jego sezonowania oraz chronić go przed deszczem i wiatrem. Dlatego konieczne jest nabycie dopasowanego pokrowca, który skutecznie chroni przed przedziurawieniem materiału oraz jego przetarciem. Dodatkowo warto pamiętać, aby wybrać pokrowiec, który jest gruby i nieprzemakalny.

Jaki stojak pod parasol będzie najlepszy?

Stojak powinien być dopasowany do wagi, wielkości oraz szerokości parasola. Dlatego warto wybrać taki, który jest przystosowany do konkretnego modelu. Dzięki temu produkt będzie stabilny i bezpieczny dla osób przebywających pod parasolem lub w jego otoczeniu. Najlepszym rozwiązaniem jest stojak betonowy. Oprócz tego można wyróżnić stojak:

 • plastikowy,
 • wodny,
 • metalowy.

Podsumowanie

 • Zakup parasola ogrodowego powinien być wcześniej przeanalizowany, a sam produkt dopasowany do preferencji domowników.
 • Wybierając parasol, należy dopasować jego szerokość do długości miejsca, które ma osłaniać.
 • Warto wybierać tylko taki, którego konstrukcja wykonana jest z metalu, pomalowanego proszkowo.
 • Czasza jest to górna część, która ma za zadanie osłaniać przed promieniowaniem UV oraz deszczem.
 • Budowa czaszy i nogi powinna być zabezpieczona antykorozyjnie.
 • W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów parasoli np. parasol z wysięgnikiem.
 • Duży parasol ogrodowy powinien być wyposażony w system automatycznego otwierania parasola.
 • Ważne, aby zamocować wybrany parasol z użyciem specjalnego uchwytu lub za pomocą stojaka.
 • Podczas sezonowania należy wyposażyć się w specjalny pokrowiec, który będzie ochraniać parasol.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Ile kosztuje dobry parasol ogrodowy?

Koszt za dobry parasol zaczyna się od 799 zł. Cena zależna jest od tworzywa oraz materiału, z którego został wykonany produkt. Należy liczyć się z tym, że wytrzymały, wysokiej jakości model może kosztować powyżej 1000 zł.

Jaki kolor parasola ogrodowego wybrać?

Kolor należy dobrać do wystroju tarasu, mebli w ogrodzie, stołu, oraz elewacji budynku. Warto pamiętać, że im ciemniejszy kolor, tym mocniej pochłania promienie słoneczne oraz ciepło. Ponadto ciemne kolory blakną po upływie kilku sezonów. Dlatego warto wybierać jasne kolory.

Jaki parasol na mały balkon?

Szukając parasolu na mały balkon, warto wybrać klasyczny na prostej nodze. Oprócz tego można wybrać parasol ogrodowy mocowany do barierki.

Gdzie najlepiej ustawić parasol ogrodowy?

Wybierając miejsce na parasol, należy przystosować odpowiednie podłoże. Powinno być ono płaskie i utwardzone. Dzięki temu jego ciężar będzie równomiernie rozłożony na stojaku.
Oceń