Nie wszystkie domy mają możliwość podłączenia się do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Pompy wodne stosowane są do różnych celów, pompy do ogrodu mają inne zastosowanie niż te, które dostarczają lub odprowadzają wodę z gospodarstwa domowego.

Potrzeb konsumentów jest wiele. Z tego powodu sprzedaż pomp od lat jest na niezmiennym, wysokim poziomie. Wybór nie jest łatwy i warto wiedzieć na co zwracać uwagę i jaką wybrać pompę, aby użytkowanie nie stanowiło problemu i spełniało oczekiwania konsumenta.

Zastosowanie pompy wodnej

Pompy wodne produkowane są z przeznaczeniem do różnych celów. Najważniejszymi z nich są:

  • zaopatrzenie w wodę, czyli przepompowywanie czystej oraz brudnej wody ze studni i innych zbiorników wodnych, zarówno naturalnych, jak i sztucznych.
  • ogrzewanie budynków
  • podgrzewanie wody

Jaką pompę wody do ogrodu wybrać i kupić?

Tylko dobra pompa zagwarantuje sprawne działanie instalacji. Warto wybrać pompę, która będzie w danym wypadku najlepsza i zagwarantuje przepływ czystej i brudnej wody pod odpowiednim ciśnieniem.

Ogrodowa pompa do wody w starym stylu. Jest to rodzaj pompy ręcznej. Oprócz ręcznych istnieją również pompy do wody elektryczne oraz spalinowe.
Ogrodowa pompa do wody w starym stylu. Jest to rodzaj pompy ręcznej. Oprócz ręcznych istnieją również pompy do wody elektryczne oraz spalinowe.

→ Przeczytaj także: Ranking basenów ogrodowych 2022

Pompy wodne nie są urządzeniami uniwersalnymi. Przed podjęciem decyzji o tym jaką wybrać i kupić należy znać warunki techniczne jakimi dysponujemy i przeznaczenie pompy. Zazwyczaj pompa hydroforowa stosowana jest w domkach rekreacyjnych oraz do podlewania ogrodów. Zadaniem pompy w tym wypadku jest pobieranie wody ze studni lub innych zbiorników wodnych. Pompy do ogrodu i pompy wody do studni to najczęściej stosowane przez konsumentów rodzaje pomp. Pompa jest niezbędna jeśli planujemy zaopatrywać w wodę ze studni gospodarstwo domowe czy też podlewać wodą ze studni ogród. Warto wiedzieć, że w zależności od zastosowania potrzebny jest inny rodzaj pompy.

Pompy służą także do odprowadzania ścieków i brudnej wody z gospodarstwa domowego. Pompy hydroforowe mogą także podnosić ciśnienie wody wodociągowej w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Niemniej takie rozwiązanie powinno być skonsultowane z Zakładem Wodociągów, może w rezultacie obniżać ciśnienie w sąsiednich instalacjach.

Rodzaje pomp do wody

Podobnie jak z innymi produktami na rynku budowlanym, także wśród pomp hydroforowych znajdziemy wiele różnych produktów. Warto je znać, aby mieć świadomość możliwości i wiedzieć jaką wybrać. Wymienić należy między innymi:

  • pompy ogrodowe
  • pompy głębinowe
  • pompy zanurzeniowe
  • hydrofor z pompą

Wybór podyktowany powinien być potrzebami, możliwościami i konkretnym zastosowaniem pompy. W zależności typu studni oraz od głębokości na jakiej znajduje się lustro wody należy zdecydować, czy dobra będzie pompa głębinowa czy też pompa zanurzeniowa lub powierzchniowa. Przy decyzji: pompa zanurzeniowa czy powierzchniowa pomaga przede wszystkim jej przeznaczenie. Przy pompie do brudnej wody powinno się wybrać pompę zanurzeniową, w wyborze pompy ogrodowej możliwe są oba typy.

Pompy powierzchniowe

W przypadku pomp powierzchniowych pamiętać należy, że maksymalna głębokość ssania określa ciśnienie barometryczne. Takie pompy mogą być stosowane nie tylko w studniach, ale także w innych zbiornikach wodnych. Wadą takich pomp jest fakt, że trzeba je zabezpieczać przed warunkami atmosferycznymi, a na zimę całkowicie zdemontować.

Pompy głębinowe

Pompy głębinowe można zamontować w momencie, gdy głębokość wody w studni jest większa niż 8 metrów. Ma to miejsce zwykle przy studniach wierconych lub kopanych. Poza rodzajem pompy, przy wyborze należy brać pod uwagę także taką kwestię jak wydajność.

Pompy ogrodowe mają najmniejsze wymagania. Służą głównie do tego aby pobrać wodę niezbędną do nawodnienia ogrodu. Są wśród nich rożne typy, między innymi pompa spalinowa do wody na działkę lub też pompa ręczna.

Pompa brudnej wody i pompa ściekowa

Jeśli decydujemy się na pompę brudnej wody należy pamiętać o podstawowej zasadzie, musi to być pompa zatapialna. Pompy różnią się z zależności od przeznaczenia. Inna jest pompa przeznaczona do ścieków, a inna do brudnej wody. Podział na pompy do brudnej wody i do ścieków jest także podkreślany przez producentów. Ułatwia to konsumentom decyzję jaką pompę kupić.  Dobre pompy dostępne są w szerokim przedziale cenowym. Posiadają różne parametry, w związku z czym można wybrać pompę dostosowaną do konkretnych potrzeb.

→ Dowiedz się także: Jaki hydrofor kupić?

Pompa do brudnej wody przeznaczona jest do przetłaczania zużytej wody ze zlewów, umywalek, pryszniców, wanien, pralek, zmywarek itp. Aby wybrać pompę, która będzie najlepsza należy sprawdzić jej parametry. Jedną z kwestii jest to czy przez pompę może być przetłaczana woda zawierająca piasek i inne składniki włókniste.

Średnica króćca tłoczonego wynosi w pompach do brudnej wody od 10 do 50 mm. Z tego powodu, pompy do brudnej wody z zasady nie nadają się do odprowadzania ścieków. Mają zbyt małą średnicę tak zwanego przelotu swobodnego, co uniemożliwia odprowadzanie ścieków.

Jaką pompę do wody do ogrodu wybrać i kupić?

Przy wyborze należy zwrócić uwagę na typ pomp, wydajność, a także na klasę energetyczną, która może obniżyć koszty eksploatacji. Ważną decyzją przy wyborze najlepszej pompy jest także wybór producenta.

Pompa w ogrodzie stanowi bardzo ważny element nawadniającej. Polecane są w tym celu  pompy powierzchniowe (samozasysające), pompy zanurzeniowe lub pompy głębinowe. Wybór podyktowany jest rodzajem zbiornika wodnego, z którego czerpie się wodę i tego na jakim poziomie znajduje się lustro wody.

Typy pomp do ogrodu

Pompy powierzchniowe to pompy często nazywane także pompami ogrodowymi. Nie musi być ona całkowicie zanurzona, może znajdować się nawet poza studnią. Niemniej, poziom lustra wody nie powinien znajdować się niżej niż na wysokości 7 m poniżej poziomu gruntu. Są to popularne i często wybierane pompy do ogrodu.

Pompy zanurzeniowe i głębinowe to urządzenia złożone z pompy i silnika, Całość musi się znajdować poniżej lustra wody. Mogą być używane przez cały rok. Przy wyborze należy uwzględnić także głębokość lustra wody, aby pompa ogrodowa działa optymalnie.

→ Poznaj również: Dobre węże ogrodowe

Aby wybrać najlepszą pompę do ogrodu trzeba wziąć pod uwagę także:

  • zużycie wody
  • wydajność
  • wysokość podnoszenia pompy

Pompa wodna do podlewania ogrodu może bardzo ułatwić pracę i sprawić, że ogród będzie piękny. Warto jednak kupować ją z głową i znać zwoje potrzeby, aby wiedzieć jaką wybrać.

Pompa wody do ogrodu – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Ogrodowe pompy wodne.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
Oceń