Pielęgnacja trawnika jesienią, wiąże się przede wszystkim z koniecznością uporządkowania przed nadchodzącą zimą, opadłych liści, szyszek, gałązek oraz resztek skoszonej trawy. Dotąd wykorzystywane metody pozbycia się zalegających elementów, wiązały się z poświęceniem znacznej ilości czasu i energii, aby ogród przed zimą nie obfitował w zalegające liście. Nowinki technologiczne wychodzą jednak na przeciw użytkownikom amatorskim, którzy marzą o zadbanej przestrzeni przydomowej, nie dysponując jednocześnie sporą ilością czasu. Odkurzacze do liści oraz dmuchawy do liści pozwalają zaoszczędzić czas oraz energię, których do tradycyjnego grabienia potrzeba wiele. Dzięki zastosowaniu solidnych, wydajnych odkurzaczy, jesienne sprzątanie ogrodu będzie dokładne i krótkie.

Elektryczny odkurzacz do liści

Moc urządzeń, dostępnych w szerokiej ofercie, powinna być dostosowana do rozmiaru ogrodu, który chcemy uporządkować. Wybierając odkurzacz elektryczny, warto zwrócić uwagę, by dobry odkurzacz, zwłaszcza o mocy niższej niż 650 W, wyposażony był w przeciążeniowy wyłącznik termiczny,zapobiegający przegrzaniu się silnika, pozwalający na wydajną pracę urządzenia. Waga odkurzaczy do liści kształtuje się na poziomie 4 – 6 kg, pojemność worka na liście to z kolei zakres pomiędzy 25, a 70 litrami. Najlepiej wybierać modele, wyposażone w worek około 45 kilogramowy, dostosowując ciężar do własnych możliwości. Odkurzacze do liści wyposażone są w pas naramienny, który podtrzymuje urządzenie, trzymane w dłoniach, najczęściej uruchamiane i utrzymywane w działaniu poprzez przytrzymywanie przycisku włączenia. Cięższe odkurzacze są wyposażone w kółka lub pasy do przenoszenia na plecach, by ułatwić korzystanie z urządzenia. Odkurzacze elektryczne, najczęściej stosowane są w porządkowaniu ogrodów, w których mamy dostęp do energii elektrycznej, o stosunkowo niedużej powierzchni.

Odkurzacz - dmuchawa do liści. Niezbędny sprzęt gdy mieszkamy blisko drzew lub lasu. Spadające liście potrafią wtedy sprawić wiele problemów.
Odkurzacz – dmuchawa do liści. Niezbędny sprzęt gdy mieszkamy blisko drzew lub lasu. Spadające liście potrafią wtedy sprawić wiele problemów.

Spalinowy odkurzacz do liści

Odkurzacz spalinowy przeznaczony jest do miejsc, w których nie ma dostępu do prądu, o dużej powierzchni. Odkurzacz spalinowy do liści posiada większą moc, niż urządzenie elektryczne, co stanowi o przeznaczeniu odkurzacza do zdecydowanie bardziej rozległych terenów. Odkurzacze spalinowe, emitujące spaliny oraz zdecydowanie bardziej hałaśliwe od swoich elektrycznych odpowiedników, wykorzystywane są częściej w użytku komercyjnym. W celu prywatnego, przydomowego usunięcia nadmiaru liści najczęściej stosuje się odkurzacze elektryczne. Odkurzacze do liści wyposażone są często w możliwość rozdrabniania liści, co znacznie, bo nawet dziesięciokrotnie zmniejsza powierzchnię składowania, wpływa również na przyspieszenie procesu kompostowania. Odkurzacze do liści bywają wyposażone w możliwość zmiany funkcji urządzenia na dmuchawę do liści, która pozwala uporządkować zalegające elementy, bez możliwości zebrania ich.

Dmuchawa do liści

Stosując dmuchawę do liści, można w szybki i dokładny sposób uporządkować liście, gromadząc je w jednym miejscu. Dmuchawa nie magazynuje jednak liści, nie wsysa ich. Zebrane w określonej przestrzeni liście, kawałki gałęzi, szyszki, należy zebrać samodzielnie. Spalinowa dmuchawa do liści ma zdecydowanie większą moc, jest używana przez pracowników utrzymania zieleni miejskiej, natomiast dmuchawa akumulatorowa wykorzystywana jest wtedy, gdy zakres przestrzenny jest mniejszy, a hałas i zapach spalin, wydzielane przez dmuchawę spalinową, są nie do zaakceptowania w otoczeniu.

Jak kupić najlepszy odkurzacz do liści?

Dokonując wyboru przy zakupie urządzenia, pomagającego uporządkować jesienne liście, warto przede wszystkim określić swoje możliwości i potrzeby. Jeżeli mamy dostęp do energii elektrycznej, a teren prac nie jest rozległy, warto wybrać elektryczny odkurzacz do liści. Elektryczne odkurzacze, stosunkowo tanie i dobre, dostępne są w kilku zakresach mocy urządzenia, pozwalając na efektywną pracę zarówno na mniejszym, jak i większym terenie, z dostępem do energii elektrycznej. Aby efekty porządkowania liści były stuprocentowo ekologiczne, warto zadbać o wybór urządzenia z siekaczem, rozdrabniającym liście, aby ich powierzchnia uległa znacznemu zmniejszeniu. Przy rozdrabniaczu należy uważać na kamienie, które mogłyby uszkodzić noże lub łopatki, zastosowane w urządzeniu. Dla efektu zebrania liści w jednym miejscu pomocna będzie dmuchawa do liści. Spalinowa dmuchawa będzie bardzo efektywna. Odkurzacze do liści spalinowe sprawdzą się na rozległych terenach bez dostępu do energii, a odkurzacze akumulatorowe, to alternatywa sprzętu elektrycznego, jednak wymaga ładowania, o którym należy pamiętać przed pracą. Bardzo istotne jest, aby wielkość worka odkurzacza była dostosowana do możliwości operatora, a urządzenie posiadało zabezpieczenie przed przegrzaniem.

Odkurzacz do liści – Cena i Ranking 2021

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Odkurzacze do liści.