Nie wiesz jaki odkurzacz do liści będzie najlepszy? Sprawdź nasz przydatny poradnik, który ułatwi Twój wybór. Poznaj ranking najlepszych odkurzaczy do ogrodu w 2022 roku!

Odkurzacz do liści – Ranking Czerwiec 2024

W poniższej tabeli znajduje się ranking 2024 oraz ceny aktualnie najpopularniejszych i najlepszych  odkurzaczy do liści.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Co to jest i jak działa odkurzacz do liści?

Odkurzacz do liści to przydatne narzędzie, które w szybki sposób posprząta trawnik, wjazd na posesję, oraz rabatki. Poza tym urządzenie doskonale radzi sobie ze sprzątaniem skoszonej suchej trawy, niewielkich gałązek, czy innych pozostałości. Narzędzie świetnie sprawdzi się do bardzo okazałych ogrodów.

Opinia: ”U mnie sprawdza się między innymi do wyciągania liści z iglaków i miejsc trudno dostępnych […]”

Działanie odkurzacza jest bardzo podobne do jego domowego odpowiednika. Dzięki mechanizmowi zasysającemu wciąga on wszystkie napotkane śmieci, które następnie trafiają do specjalnego pojemnika lub worka.

Odkurzacz do liści - polecane modele w aktualnym rankingu
Odkurzacz do liści – polecane modele w aktualnym rankingu

Jaki odkurzacz do liści wybrać? Najważniejsze parametry

Decydując się na zakup odkurzacza do liści, wcześniej warto zwrócić uwagę na kilka właściwości. W związku z tym, jaki model wybrać, aby spełniał wszystkie preferencje, jak również służył przez wiele sezonów? Poniżej znajdziesz pomocny poradnik, który ułatwi wybór!

Zasilanie odkurzacza ogrodowego

Wybór rodzaju zasilania to podstawa podczas zakupu. Urządzenie do sprzątania liści występuje w kilku wariantach. Można spotkać się z narzędziem:

 • elektrycznym,
 • akumulatorowym,
 • spalinowym.

Model elektryczny dedykowany jest do małych ogródków. Natomiast dwa pozostałe polecane są do dużych powierzchni. W przypadku urządzeń akumulatorowych konieczne jest ładowanie baterii. Natomiast w przypadku modeli spalinowych trzeba regularnie napełniać ich bak.

Moc urządzenia

Kolejnym istotną właściwością podczas zakupu jest dobór mocy silnika. Mianowicie należy dobrać takie urządzenie, które będzie wystarczająco mocne do powierzchni, jaką chcemy posprzątać. Dodatkowo powinno wybrać się taką moc, która bez problemu poradzi sobie nie tylko z suchymi, ale i mokrymi listkami, czy niewielkimi gałęziami. Optymalna wartość dla solidnego sprzętu wynosi około 3000 W.

Oprócz tego doskonałym rozwiązaniem jest wybór modelu, który posiada wbudowaną funkcję regulacji mocy. Dzięki temu istnieje możliwość dopasowania intensywności zbierania do rodzaju odpadów.

Wielkość i waga

Istotną właściwością jest wielkość i waga narzędzia, która wpływa na komfort pracy. Dlatego warto dopasować te parametry do użytkownika. Urządzenie nosi się w rękach lub za pomocą dopasowanych szelek. Tym samym sprzęt obciąża ramiona i kręgosłup. W związku z tym warto wybierać lekkie modele, zwłaszcza gdy zamierzamy porządkować dużą powierzchnię. Optymalny model to taki, który waży około 4 kg.

Najlżejsze i najmniejsze egzemplarze to te elektryczne. W związku z tym polecane są dla małych osób. Z kolei modele z akumulatorem lub odkurzacz spalinowy są o dużo większe i cięższe. Dlatego dedykowane są dla mężczyzn.

Prędkość przepływu powietrza

Prędkość podawana w km/h jasno wskazuje jak szybko działa sprzęt. Im wartość jest większa, tym szybciej urządzenie gromadzi liście. Dlatego jeśli ogrodnik planuje zbierać również mokre liście, to warto celować w modele z prędkością 350 km/h lub większą.

Przy okazji należy wziąć pod uwagę objętość przepływu, która wskazuje na obszar zasysania urządzenia.

Pojemność i rodzaj worka

Podczas sprzątania ogródka za pomocą odkurzacza, warto dobrać do niego odpowiednio głęboki worek. Bez wątpienia duży pojemnik umożliwia szybkie i sprawne sprzątanie. Jeśli pojemność będzie zbyt mała, wtedy konieczne będzie jego częste opróżnianie, co z pewnością spowolni pracę. Co więcej, bardzo dobrym rozwiązaniem jest wbudowany rozdrabniacz, dzięki, któremu oszczędza się miejsce w pojemniku.

Opinia: ” […] odkurzacz również miele liście, a więc szybciej przerabiają na kompostowniku”.

Dodatkowe funkcje odkurzacza

Na końcu powinno się przyglądnąć dodatkowym funkcjom, które oferuje odkurzacz. Jedną z nich jest ergonomiczny uchwyt, który umożliwia sprawne manewrowanie urządzeniem. Co więcej, są dostępne modele, które posiadają dwie funkcje — dmuchawa i odkurzacz w jednym. Ostatnim przydatnym elementem jest funkcja rozdrabniania, która umożliwia oszczędność miejsca w worku. Dodatkowo warto wybrać sprzęt, który wyposażony został w dodatkowe szelki, które umożliwiają wygodne noszenie. Dzięki temu użytkownik nie obciąża swojego kręgosłupa.

Ile kosztuje dobry odkurzacz do liści?

Cena za przydomowy odkurzacz zależna jest od konkretnego modelu, rodzaju, oraz dodatkowych funkcji. Kwota, jaką należy przeznaczyć, waha się od 99 zł do 1000 zł.

Jakie korzyści daje odkurzacz ogrodowy?

Bez wątpienia odkurzacz do prac w ogródku skraca czas sprzątania terenu z liści. Oprócz tego jest wygodny w użytkowaniu i bezpieczny. Urządzenie umożliwia automatyczne zbieranie nie tylko suchych, ale i mokrych liści. Poza tym dobrze radzi sobie z niewielkimi gałązkami, czy odpadkami. Doskonale sprawdzi się jako narzędzie do zamiatania kostki z pyłu oraz różnych odpadków.

Podsumowanie

 • Odkurzacz umożliwia szybkie pozbycie się liści w ogrodzie.
 • Jest zbudowany z wytrzymałej obudowy, długiej tuby oraz z worka lub pojemnika.
 • Wiele modeli posiada dodatkowy tryb — funkcję dmuchawy.
 • Obecnie na rynku można nabyć, model: spalinowy, elektryczny, lub na baterię.
 • Odkurzacz na benzynę wytwarza spaliny.
 • Dzięki pracy narzędziu nie ma konieczności grabienia liści na całej powierzchni ogrodu.
 • Dmuchawa wydmuchuje liście, natomiast odkurzacz je wciąga do pojemnika. Oprócz tego dmuchawa nie posiada worka.
 • Im większy jest pojemnik na liście, tym szybciej użytkownik wyczyści ogród.
 • Opróżnianie liści z pojemnika jest bardzo proste. Wystarczy go odpiąć od urządzenia i opróżnić jego zawartość przez otwór.
 • Kwota, jaką należy przeznaczyć na zakup, waha się od 99 zł do 1000 zł.
 • Droższe modele mają rozbudowane tryby: dmuchawy do liści i odkurzania.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Jaka jest różnica między dmuchawą a odkurzaczem do liści?

Dmuchawa ma wydmuch, który umożliwia zamiatanie liści. Natomiast odkurzacz posiada mechanizm do zbierania i cięcia liści na mniejsze kawałki, które lądują w pojemniku.

Na jakie parametry zwrócić uwagę kupując odkurzacz do liści?

Wybierając odkurzacz, warto zwrócić uwagę na: przepływ powietrza, długość rury, wagę urządzenia, moc, pojemność worka, oraz dodatkowe funkcje i akcesoria. Warto pamiętać, aby sprawdzić, czy produkt posiada tryb cięcia liści na mniejsze kawałki.

Jaką moc powinien mieć wytrzymały odkurzacz do liści?

Porządny odkurzacz powinien mieć moc powyżej 2500 W. Co więcej, dobrze wybrać model, którego prędkość ssania będzie o wartości przynajmniej 200 km/h.

Odkurzacz do liści – elektryczny, spalinowy czy akumulatorowy?

Wybór odpowiedniego rodzaju zależny jest od powierzchni ogrodu i użytkownika. Do niedużych terenów warto zakupić model na kabel. Z kolei do dużych ogrodów polecany jest model spalinowy lub na akumulator.
Oceń