By być wyspanym i pełnym sił, dorosły człowiek powinien spać od 6 do 8 godzin. Czy to wystarczy i jest jedynym czynnikiem, który ma wpływ na to, że jesteśmy wypoczęci? Oczywiście, że nie! Liczy się nie tylko długość snu, ale też jego jakość. Właśnie dlatego tak ważna jest sypialnia, w której stworzymy jak najlepsze warunki do relaksu.

Na co zatem zwrócić uwagę, urządzając swoją oazę spokoju? Przede wszystkim na to, aby nie znajdowały się w niej niepotrzebne rozpraszacze, przez które jakość snu i wypoczynku jest niższa. Warto zadbać o odpowiednie, nastrojowe oświetlenie, optymalnej grubości zasłony oraz dodatki, które pozwolą się zrelaksować.

Sypialnia – co musi się w niej znaleźć?

Choć pytanie, co powinna zawierać sypialnia, zdaje się oczywiste, niekoniecznie takie jest. Wiadomo, że na pierwszym miejscu należy wymienić łóżko. To powinno być odpowiednich rozmiarów – dopasowane do wzrostu i tego, czy śpi w nim jedna osoba, czy para. Standardowe łóżka mają długość 200 cm, natomiast szerokość jest bardzo zróżnicowana – od jednoosobowych z wąskimi materacami, po naprawdę imponujące łoża małżeńskie.

  • Łóżka jednoosobowe powinny mieć przynajmniej 90 cm szerokości, choć wyborem, który zapewni znacznie lepszy komfort, będzie materac o szerokości 120 cm.
  • Łóżka dwuosobowe rozpoczynają się od szerokości 140 cm wzwyż. Najczęściej wybieranym rozmiarem jest 160×200 cm, który zapewnia odpowiedni komfort i przestrzeń dla dwóch osób.

Sam mebel może mieć różne elementy dekoracyjne i udogodnienia jak na przykład pojemniki na pościel, tapicerowany zagłówek czy nawet baldachim.

Model Skin, Ditre Italia, dostępny w salonach Maxfliz
Model Skin, Ditre Italia, dostępny w salonach Maxfliz

Dobierz odpowiedni materac

Najistotniejszym elementem łóżka jest jednak materac – to głównie od niego zależy, czy będziemy dobrze wypoczywać. Jego odpowiedni dobór warto skonsultować z fizjoterapeutą, który pomoże nam podjąć decyzję, co będzie najlepsze dla naszego kręgosłupa. Do wyboru mamy materace o różnej twardości, określane symbolami od H1 do H4 – od najmiększego, przeznaczonego dla osób ważących do 60 kg, po najtwardszy dla wagi powyżej 100 kg. Dopasowanie odpowiedniej twardości materaca ma duże znaczenie dla kręgosłupa, ponieważ zarówno zbyt miękki, jak i zbyt twardy materac nie zapewnią odpowiedniej pozycji podczas snu.

Wyposażenie sypialni

W sypialni zwykle znajdziemy także meble do przechowywania, jak komody czy szafy, w większych pomieszczeniach stawiamy osobną garderobę. Przydatne są też szafki nocne, najczęściej ustawiane po bokach łóżka. Służą jako miejsce na przechowywanie podręcznych rzeczy – można na nich postawić szklankę z wodą, nocną lampkę, a w środku schować książkę, którą czytamy przed snem czy lekarstwa. Pomieszczenie powinno zostać urządzone tak, by dawać poczucie rozluźnienia, tak potrzebne, gdy chcemy wypocząć.

Model Le Marais, Calligaris, dostępny w salonach Maxfliz
Model Le Marais, Calligaris, dostępny w salonach Maxfliz

Sypialnia – wystrój ma znaczenie

Sypialnia służy przede wszystkim jako pokój do odpoczynku, a jej wystrój ma na to istotny wpływ. I choć ten zależy od naszego gustu, warto trzymać się pewnych uniwersalnych zasad. Jedną z nich jest wybór koloru i dodatków. W sypialni świetnie sprawdzą się spokojne i stonowane barwy, jak biele, beże czy pastele, które działają uspokajająco na nasze zmysły. Dobrym wyborem będzie odpowiednio dobrana tapeta do sypialni o delikatnym wzorze, która nada wnętrzu wyjątkowego charakteru, a jednocześnie go nie przytłoczy.

W sypialni warto także zadbać o właściwe oświetlenie – jeśli jesteśmy fanami czytania przed snem, przyda się lampka nocna – do wyboru mamy różne możliwości, wśród których są:

  • lampy stojące;
  • kinkiety;
  • podręczne lampki nablatowe.

Należy jednak pamiętać, że nie sprawdzi się tutaj mocne jasne światło, a lepiej wybrać takie, o ciepłej barwie, czyli poniżej 3000K. Do lampy sufitowej wystarczy żarówka 700 lm, natomiast do lampek nocnych 250 lm. Dzięki temu oświetlenie sypialni jest miękkie i rozproszone. Nie tylko nie rozbudzi nas przed snem, ale także stworzy przyjemny, uspokajający nastrój.

Dodatki, które dodadzą charakteru

Nie mniej ważne są dodatki, a tych w sypialni można wprowadzić wiele. Jednym z istotniejszych są zasłony lub rolety, które poza funkcją dekoracyjną, mają przede wszystkim praktyczny wymiar. Odpowiednio dobrana tkanina nie tylko determinuje to, jak odbieramy wnętrze, ale przede wszystkim odcina od świata zewnętrznego, dając prywatność. Jeśli chcemy całkowicie zaciemnić pomieszczenie, powinniśmy wybrać tkaniny o gramaturze przynajmniej 250 g/m2. Im jest ona mniejsza, tym zasłona jest cieńsza i przepuszcza więcej światła. Grube zasłony chronią nas przed światłem latarni, które niekorzystnie działa na jakość snu. Jeśli chodzi o materiał, dobrym wyborem będzie welur czy tkaniny żakardowe. Kolor dobieramy tak, aby pasował do wnętrza. Jeśli tkanina jest bowiem odpowiednio gruba, nie ma wpływu na przepuszczalność światła.

Innymi dodatkami, za pomocą których możemy nadać sypialni indywidualnego charakteru, są wszelkie ozdoby. W sypialni można umieścić:

  • lampy;
  • ozdobne poduszki;
  • obrazy oraz ramki wypełnione plakatami lub zdjęciami;
  • makramy i inne dekoracje ścienne;
  • rośliny.

Na te ostatnie warto zwrócić szczególną uwagę – zwłaszcza na takie rośliny, które oczyszczają powietrze. Jakie kwiaty sprawdzą się pod tym względem w sypialni?

  • paprocie;
  • fikusy;
  • sansewierie;
  • sukulenty – rośliny te magazynują wodę, przez co służą jednocześnie jako małe nawilżacze powietrza.

O klimat w sypialni można zadbać również za pomocą aromaterapii – olejki rozpyla się dyfuzorami lub nawilżaczami powietrza, do których można stosować dodatki zapachowe. Najlepiej sięgać po naturalne olejki eteryczne o delikatnym zapachu, kojącym zmysły i pomagającym zasnąć.

  • Zapachami, które koją zmysły, są lawenda, jałowiec, tymianek czy róża.
Model Dolly, Calligaris, dostępny w salonach Maxfliz
Model Dolly, Calligaris, dostępny w salonach Maxfliz

Wypełnienie kołdry

Poza odpowiednim wystrojem i meblami ważna jest też pościel – pod zbyt grubą kołdrą będzie nam za ciepło, za cienka nie da odpowiedniego komfortu. Obie opcje będą powodem częstych przebudzeń nocą i tym samym, niższej jakości wypoczynkiem. Poszewki najlepiej dobrać odpowiednio do temperatury panującej w sypialni.

  • przy wysokiej temperaturze dobrze sprawdzi się jedwab, len czy satyna.
  • zimą dobrym wyborem będzie wełna czy flanela.

Wybierając kołdrę, powinniśmy zastanowić się nad jej wypełnieniem – ma to duże znaczenie zwłaszcza dla osób z alergiami. Jednym z lepszych i chętnie stosowanych przez producentów kołder jest wypełnienie z naturalnego puchu gęsiego – bardzo mało waży, ma doskonałe właściwości termoizolacyjne, ale to niestety przekłada się na wysoką cenę. Można też wybrać kołdry z wypełnieniem z owczej wełny lub z silikonowym czy poliestrowym granulatem.

Idealna sypialnia – zaplanuj tak jak chcesz

Nie istnieje definicja idealnej sypialni, bo każdy ma inne preferencje. Ważne jest to, aby była praktyczna i dawała jak najlepsze warunki do wysokojakościowego spokojnego snu. Powinniśmy tak zaplanować przestrzeń, by czuć się w niej po prostu dobrze. Dlatego coraz częściej, zwłaszcza w domach, dodatkowym pomieszczeniem, które znajdziemy w sypialni, jest prywatna łazienka. To bardzo praktyczne rozwiązanie – dzięki temu możemy szybko skorzystać z toalety lub wziąć prysznic bez konieczności przemieszczania się po całym domu.

Warto wybierać rozwiązania, które zwiększają nasze poczucie komfortu i służą lepszemu wypoczynkowi, bo ten rzutuje na całe nasze życie. Choć w praktyce wymyślenie wszystkiego wydaje się czystą przyjemnością, niekoniecznie wszystkie nasze pomysły sprawdzą się w jednym pomieszczeniu. Dlatego czasami lepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy doradzą w kwestii urządzenia idealnej sypialni. W salonach Maxfliz znajdziemy usługę wizualizacji wnętrz, która pomoże ocenić, czy wygląd wnętrza nam odpowiada, nim rozpoczniemy remont.