Potrzebujesz urządzenia do nawilżania suchego powietrza w Twoim mieszkaniu? Jaki nawilżacz powietrza wybrać, aby skutecznie zwiększał wilgotność powietrza w pomieszczeniu i służył przez wiele sezonów? Poznaj nasz poradnik, w którym znajdziesz wszystkie kluczowe informacje i parametry. Sprawdź nasz ranking najlepszych nawilżaczy powietrza!

Nawilżacz powietrza – Ranking Czerwiec 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz ceny dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii nawilżacze powietrza. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
Praca nawilżacza powietrza. Jest to zazwyczaj urządzenie bardzo ciche. Dodatkowo możemy dodać aromat, jakim chcemy, aby nasze nawilżone powietrze pachniało.
Praca nawilżacza powietrza. Jest to zazwyczaj urządzenie bardzo ciche. Dodatkowo możemy dodać aromat, jakim chcemy, aby nasze nawilżone powietrze pachniało.

Nawilżacz powietrza – co to jest i jak działa?

Nawilżacz powietrza to urządzenie, które zwiększa poziom wilgotności powietrza znajdującego się w pomieszczeniu. Obecnie na rynku można spotkać rozbudowane modele nawilżaczy, które umożliwiają bardzo szybkie podniesienie poziomu nawilżenia oraz jego kontrolę. Warto dodać, że suche powietrze może wywołać złe samopoczucie oraz wpłynąć na pogorszenie zdrowia. Dlatego tak, ważne jest zadbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza, zwłaszcza w okresie grzewczym!

Nawilżacz składa się najczęściej z obudowy, zbiornika, wentylatora, membrany, generatora, filtra, panelu sterującego lub przycisku. Dzięki wysokim częstotliwości woda ze zbiornika rozbijana jest na mniejsze cząsteczki. Następnie ciecz w postaci mgiełki emitowana jest przez wentylator do atmosfery znajdującej się w pomieszczeniu.

Rodzaje nawilżaczy powietrza – jaki nawilżacz jest bezpieczny?

Nawilżacze mogą dzielić się na kilka rodzajów, do których można zaliczyć:

 • ewaporacyjny nawilżacz powietrza – produkuje zimną mgiełkę. Nawilżanie następuje dzięki umieszczonej wewnątrz wodzie za pośrednictwem działania wentylatora.
 • parowy nawilżacz – wytwarza ciepłą mgiełkę, która powstaje po podgrzaniu wody znajdującej się w urządzeniu.
 • ultradźwiękowy nawilżacz powietrza – do pracy wykorzystuje ultradźwięki, których zadaniem jest rozbicie poszczególnych cząsteczek wody i wprowadzenie jej w stan gazowy.
 • tradycyjny nawilżacz – nawilżacz działający wyłącznie po położeniu na kaloryfer, nie potrzebuje prądu. Jest to naturalny sposób nawilżania powietrza. Naczynie napełnia się wodą i kładzie lub zawiesza na kaloryferze. Woda nagrzewa się, dzięki czemu przechodzi w stan gazowy.

Jaki nawilżacz powietrza wybrać do domu? Kluczowe parametry i ranking 2024

Decydując się na zakup urządzenia do nawilżania, warto wybrać najlepszy nawilżacz powietrza, który skutecznie zwiększy wilgotność w mieszkaniu. W związku z tym, na co zwrócić uwagę wybierając model do nawilżania powietrza w Twoim domu? Poniżej przedstawiamy nasz poradnik z kluczowymi parametrami, które wpływają na działanie nawilżacza! Zobacz nasz ranking, najlepszych egzemplarzy!

Wydajność

Pierwszą właściwością, na którą warto zwrócić uwagę, jest wydajność urządzenia. Podawana jest najczęściej w ml/h. Mówi ona o ilości nawilżonego powietrza w mieszkaniu, które zostało dostarczane w przeciągu godziny do pomieszczenia. Pozwala oszacować optymalną powierzchnię pomieszczenia. Reasumując, im większy pokój, tym parametr ten powinien być większy. Średnia wartość dla powierzchni o metrażu od 20 do 35 m2 wynosi powyżej 200 ml/h. Natomiast do pomieszczeń o wielkości od 30 do 50 m2, zaleca się wydajność na poziomie powyżej 300 ml/h.

Moc urządzenia

Kolejnym ważnym parametrem jest moc urządzenia, która powinna być dostosowana do częstotliwości użytkowania oraz wielkości nawilżacza. Można przyjąć, że im pomieszczenie i częstotliwość zwilżania powietrza w domu jest większa, tym wspomniana właściwość powinna również być większa. Ponadto moc odgrywa znaczącą rolę w przypadku urządzeń z rozbudowanymi trybami. Parametr mocy powinien oscylować od 20 do 150 W, w zależności od modelu i wbudowanych funkcji.

Pojemność zbiornika na wodę

Pojemność zbiornika na wodę to kolejny aspekt, który należy dostosować do swoich potrzeb. Jeśli zamierzamy często używać nawilżacza, to pojemnik powinien być duży i pomieścić przynajmniej 2000 ml. Ponadto, jeśli zdecydujemy się na model z większym zbiornikiem na wodę, wówczas rzadziej będziemy musieli go napełniać. Dlatego wymiary pojemnika, a tym samym całego nawilżacza powinny być dopasowane do wielkości pomieszczenia.

Wybierz urządzenie dostosowane do powierzchni pomieszczenia

Wybierając nawilżacz powietrza do domu, warto dopasować jego rozmiar. Wiadome jest, że im większe nawilżacze, tym pomieszczą większą ilość wody, a tym samym są bardziej wydajne. Dlatego mały nawilżacz powietrza sprawdzi się do niewielkich pokoi o metrażu nieprzekraczającym 25 m2. Natomiast duże egzemplarze dedykowane są do pomieszczeń, których powierzchnia jest większa niż 30 m2.

Typ nawilżacza

Kolejną ważną kwestią jest wybór odpowiedniego rodzaju egzemplarza do nawilżania. Na rynku można znaleźć m.in. nawilżacz ewaporacyjny, tradycyjny, nawilżacz parowy, czy nawilżacz ultradźwiękowy. Każdy z wymienionych typów ma odmienne działanie oraz metodę nawilżania, które powinny być dopasowane do preferencji użytkownika.

Poziom hałasu — ważny parametr w trakcie działania nocą!

Decydując się na zakup urządzenia do nawilżania, koniecznie sprawdź poziom hałaśliwości. Ważne jest, aby był możliwie jak najniższy. Jest to kluczowa właściwość, zwłaszcza gdy chcemy stosować zakupiony model również nocą. Optymalna wartość poziomu hałasu powinna wynosić od 25 do 35 dB. Warto dodać, że modele ultradźwiękowe są bardzo ciche, jednak nie poleca się ich stosowania, kiedy w domu przebywają zwierzęta.

Opinia z forum: “Do pokoju dziecka na pewno nie parowy, bo się może poparzyć. Jak są zwierzęta to nie ultradźwiękowy, bo np. koty tego nie lubią […]”.

Poziom wilgotności

Warto kupić nowoczesny nawilżacz powietrza z funkcją wskazującą na poziom wilgotności w danym pomieszczeniu. Wartość ta powinna wynosić od 40 do 60 %. Za utrzymanie wyznaczonego poziomu nawilżenia powietrza odpowiada higrostat. Najlepiej wybierz nawilżacz automatyczny, który będzie samoczynnie utrzymywał opisywany parametr o wcześniej ustawionej wartości. Dzięki temu nie będziesz musiał kontrolować poziomu wilgotności w pomieszczeniu.

Dodatkowe funkcje, akcesoria i czujniki

Oprócz wyżej wymienionych warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, tryby, czujniki, oraz inne akcesoria w zestawie. Bez wątpienia coraz częściej można spotkać modele, w formie oczyszczacza i nawilżacza powietrza. Dzięki temu oprócz skutecznego nawilżania jednocześnie możesz zadbać o wysoką jakość powietrza w otoczeniu.

Co więcej, warto, aby urządzenie miało wbudowany tryb nocny. Poza tym na rynku można spotkać nowoczesny model, który:

 • posiada rozbudowany panel sterowania,
 • pokazuje aktualną wilgotność powietrza,
 • posiada funkcję jonizacji powietrza,
 • ma wbudowany timer, który pozwala na pracę urządzenia przez ustalony wcześniej czas,
 • sterowany jest za pomocą aplikacji mobilnej,
 • posiada wbudowaną oświetlenie i służy jako lampka nocna.

Kiedy warto kupić nawilżacz powietrza?

Urządzenie może być stosowane z powodzeniem przez cały rok, a zwłaszcza w porę zimową, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy. Oprócz tego zaleca się stosowanie nawilżacza, kiedy w pomieszczeniach występuje niska wilgotność powietrza, poniżej 50%. Co więcej, warto zdecydować się na zakup egzemplarza do nawilżania, kiedy w domu są alergicy, czy osoby chore na astmę, które to są narażone na ciągły kaszel spowodowany suchością powietrza.

Jaką wodę wlewać do nawilżacza powietrza?

Najczęściej do uzupełniania pojemnika stosuje się zwykłą wodę z kranu, która jest zdatna do picia. Jeśli producent urządzenia akceptuje wodę destylowaną, to warto jej używać, ze względu na fakt, że unikniemy powstawania osadu, a tym samym unikniemy dodatkowego odkamieniania.

Podsumowanie

 • Nawilżacz powietrza to urządzenie, które zwiększa poziom wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu.
 • Urządzenie składa się najczęściej z obudowy, filtrów, systemu do nawilżania.
 • Kupując produkt, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów m.in. moc urządzenia, wydajność nawilżania, wielkość, pojemność pojemnika na wodę, czy poziom hałaśliwości.
 • Można wyróżnić kilka typów nawilżaczy: nawilżacz powietrza ewaporacyjny, ultradźwiękowy, parowy, czy tradycyjny.
 • Obecnie na rynku dostępne są nawilżacz i oczyszczacz powietrza w jednym.
 • Przed zakupem warto sprawdzić ranking nawilżaczy powietrza 2022,w którym przeprowadzany jest test nawilżaczy powietrza.
 • Najpopularniejszymi nawilżaczami są nawilżacze powietrza philips, nawilżacz stadler form oskar, czy nawilżacz xiaomi smartmi.
 • Wartym uwagi modelem jest nawilżacz powietrza z jonizatorem, który dodatkowo wpływa na poprawę samopoczucia.

Nawilżacze powietrza – FAQ

Jak odkamienić nawilżacz powietrza?

Konserwacja urządzenia powinna odbywać się regularnie, przynajmniej raz w miesiącu. Zbiornik na wodę można odkamieniać za pomocą specjalnych środków lub używając do tego wody z octem. Inną metodą może być użycie płynu do naczyń.

Jakimi parametrami kierować się, wybierając dobry nawilżacz powietrza?

Decydując się na zakup nawilżacza, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii takich jak: wydajność, typ nawilżacza, moc urządzenia, wielkość, poziom hałasu, czy pojemność zbiornika. Oprócz tego warto wybierać modele z dodatkowymi funkcjami i akcesoriami, które posiadają m.in. higrostat, czy funkcję oczyszczania powietrza.

Czy nawilżacz powietrza może chodzić całą noc?

Nawilżacz może być stosowany również w nocy, tylko wtedy, gdy ma wbudowaną funkcję nocną. Wspomniany tryb umożliwia zmniejszenie poziomu hałasu oraz dopasowanie częstotliwości nawilżania. Dzięki temu nie będzie przeszkadzać domownikom w trakcie snu.
5/5 - (1 głosów)