Żarówka pełni bardzo ważną rolę nie tylko w biurach, ale również w domu. Na topie znajduje się teraz żarówka LED, która pozwala na zaoszczędzenie nawet do 90 procent energii. Taka żarówka jest coraz częściej spotykana w żyrandolach oraz w sklepach.  Przy zakupie takiej żarówki musimy zwrócić uwagę na to, jaki mamy gwint. Do wyboru mamy typy jak żarówka e27, e14, G9, GU4, GU10 czy MR11. Źródłem światła w tego typu żarówkach jest biała dioda elektroluminescencyjna, składająca się z luminoforu oraz niebieskiej diody elektroluminescencyjnej. Ta ostatnia emituje światło, które ma długość fali około 450nm.

Skąd bierze się fenomen żarówki LED? Oczywiście z poboru mocy. Żarówka, która świeci tak samo jak standardowa 60W pobiera prawie 10 razy mniej energii od zwykłej żarówki.

Moc a ilość generowanego światła

Żarówki LED są obecnie jednymi z najbardziej energooszczędnych, dlatego moc opisana na opakowaniu może wprowadzać nas w błąd. Jak się bowiem okazuje, na pudełkach zazwyczaj widnieją wartości w przedziale 7-10 W co w porównaniu do tradycyjnych żarówek jest nie wiele. Dlatego też przed dokonaniem zakupu sprawdź dokładnie zalecenia producenta, a także to, jak on porównuje stworzony przez siebie produkt. Zazwyczaj w opisie lub parametrach technicznych jest opisany odpowiednik, dlatego radzimy dokładnie wszystko przeczytać.

Mocowanie – e27, e14, G9, GU4, GU10 czy MR11?

Żarówki LED mogą różnić się pomiędzy sobą zastosowanymi mocowaniami. W związku z tym zwróć uwagę, czy mocowanie danej żarówki pasuje do oprawki znajdującej się w Twoim domu. Niewłaściwe dobranie gwintu może skutkować tym, że nie będziesz w stanie korzystać z żarówki.

Kąt świecenia i barwa światła żarówki LED

Diody podobnie, jak żarówki tradycyjne świecą światłem rozproszonym. Dlatego też radzimy, aby w większych pomieszczeniach zastosować więcej diod i przeprowadzać testy na poszczególnych etapach budowania oświetlenia.

Jeżeli chodzi o barwę światła, wartość orientacyjna w tym przypadku podawana jest w Kelvinach. Im wyższa wartość podana jest na opakowaniu, tym światło będzie zimniejsze. Standardowe żarówki charakteryzują się zazwyczaj barwą na poziomie 2500-2700K. W przypadku diod wartości są różne, jednak nie znajdziemy żarówki świecącej barwą cieplejszą, niż 3000K.

Żarówka LED
Żarówka LED

Zastosowanie diod LED

Diody LED mogą nam służyć zarówno jako światło główne, jak i pomocnicze. W pierwszym przypadku potrzebne nam będą zdecydowanie mocniejsze i droższe żarówki. Poziom emitowanego przez nie światła jest bardzo wysoki, dlatego pomieszczenie będzie niezwykle jasne.

Jeśli planujesz użyć diod jako światło dodatkowe wystarczy, że doświetlisz nimi jedynie ciemniejsze miejsca w pomieszczeniu. Rozwiązanie to jest znacznie tańsze, dlatego cieszy się bardzo dużą popularnością.

Najmniej popularne rozwiązanie wykorzystujące diody led to korzystanie z nich jako światła dekoracyjnego. Wtedy zazwyczaj pojedyncze diody znajdują się wokół obrazów, figur, czy zdjęć, aby podkreślić ich charakter i wygląd.

LED a inne żarówki

Różnic pomiędzy żarówkami LED a rozwiązaniami tradycyjnymi jest wiele. Podstawowa to fakt, że oba rozwiązania wykonane zostały z innych materiałów. Tradycyjne żarówki, a zwłaszcza świetlówki wypełnione są szkodliwymi gazami, które po uwolnieniu mogą wpłynąć na nasze zdrowie. W przypadku diod zastosowane materiały są w pełni bezpieczne nawet po zniszczeniu.

Ponadto inne żarówki charakteryzują się znacznie większym poborem mocy. Różnice są na tyle duże, że po stworzeniu oświetlenia LED widoczne są nawet zmiany w wysokości rachunków za energię elektryczną.

Oświetlenie uliczne przy pomocy diod LED w USA.
Oświetlenie uliczne przy pomocy diod LED w USA.

Cena żarówki LED – Opinie na forum

Cena nowoczesnej żarówki LED nie należy do najniższych. Jednak cena jej jest o wiele wyższa niż w przypadku lampek żarowych. Jednakże jest to rekompensowane przez znacznie większą trwałość niż w przypadku lamp żarowych.  Można obecnie zakupić lampę LED o trwałości 50 tysięcy godzin, co przy korzystaniu przez 5 godzin w ciągu dnia,  daje trwałość ok. 30 lat. Gdy nie wiemy jakie żarówki LED wybrać, musimy popatrzeć na ich parametry. Pod uwagę powinniśmy wziąć rodzaj gwintu, to jakie posiada certyfikaty, kąt świecenia, temperaturę światła, jaki ma pobór mocy, wymiary diody oraz ich ilość. Ważną kwestią jest również barwa światła, które nadaje oraz napięcie zasilania. Powinniśmy także zwrócić uwagę na gwarancję, jakiej będzie podlegał nasz zakup. Gdy popatrzymy na te parametry, to z całą pewnością rozwinie się dużo naszych wątpliwości odnośnie tego, jakie żarówki LED kupić.

Jeżeli zależy nam naprawdę dobrym zakupie, na pewno nasi znajomi z chęcią nam podpowiedzą, jakie żarówki są u nich w użytku. Jeżeli nie, to z pomocą przyjdzie forum, a na nim opinie o żarówkach LED. Znajdziemy na pewno tam niezbędne wskazówki dotyczące tego, jakie firmy żarówek są dobre, które ich zawiodły oraz gdzie najczęściej dokonują oni zakupu takich żarówek. Jeżeli to jest dla nas za mało, warto jest poszperać w Internecie i znaleźć ranking żarówek LED. Gdy weźmiemy pod uwagę opinie znajomych lub forumowiczów oraz porównanie żarówek przygotowanych przez specjalistów, to kupimy żarówkę, która na pewno nas nie zawiedzie oraz będzie służyć parę ładnych lat.

 Żarówka LED – Cena i Ranking 2021

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Żarówki LED. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Inni majsterkowicze szukali:
  • żarówki ledowe dla domu
  • Żarówki LED Opinie
  • najlepszy producent zarowek led