Szukasz niezawodnej i poręcznej latarki, która sprawdzi się w każdej sytuacji? Zobacz przydatny poradnik zakupowy, który ułatwi Twój wybór. Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę. Jaką latarkę wybrać na biwak i nie tylko? Poznaj najlepsze latarki w rankingu 2024!

Latarka – Ranking Czerwiec 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Latarka. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
Obecnie najpopularniejsze są latarki na bazie diody LED. Zapewniają one długą żywotność baterii, nie grzeją się oraz emitują bardzo mocne światło.
Obecnie najpopularniejsze są latarki na bazie diody LED. Zapewniają one długą żywotność baterii, nie grzeją się oraz emitują bardzo mocne światło.

Jak działa latarka LED?

Latarka to poręczne urządzenie, które umożliwia skuteczne oświetlanie otoczenia po zmroku. Ma ona szerokie zastosowanie. Jej działanie opiera się na wytwarzaniu strumienia światła poprzez przepływ energii elektrycznej ze źródła zasilania, aż do systemu składającego się z diod elektroluminescencyjnych. Gdzie następnie zachodzi tak zwana rekombinacja (czyli zamiana prądu elektrycznego na światło).

Zobacz powiązane rankingi i poradniki:

Dobra latarka ręczna — szerokie zastosowanie

Na rynku dostępne są różnego rodzaju modele, których zastosowanie jest bardzo szerokie. Najczęściej używa się ich do oświetlania miejsc, w których nie ma dostępu do energii elektrycznej. Jest to przydatne narzędzie w codziennym życiu. Poza tym urządzenie polecane jest w trakcie wypadów na biwak, w góry, czy inne miejsca, w których zamierzamy spędzić czas do późnego wieczora, lub przez kilka dni. Co więcej, warto zakupić latarkę do każdego samochodu.

Oprócz tradycyjnych egzemplarzy w ofercie dostępne są latarki z wbudowanym paralizatorem, które mogą być doskonałym przedmiotem do obrony.

Jaką latarkę LED wybrać? Na które parametry zwrócić uwagę przy zakupie?

Podczas zakupu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych atrybutów, które przyczynią się do wybraniu porządnego modelu. W związku z tym, jeśli szukasz solidnej latarki, to koniecznie przeczytaj poniższy poradnik, który ułatwi Twój wybór. Dodatkowo zapoznaj się z naszym najnowszym rankingiem najlepszych latarek.

Rozmiar i ciężar latarki LED

Pierwszą cechą, na którą należy zwrócić uwagę, jest wielkość urządzenia. Warto wybrać latarkę, która jest poręczna, a tym samym powinna dobrze układać się w dłoni. Oczywiście im jest ona większa, tym wytwarza większą wiązkę światła. Dlatego trzeba przeanalizować, do czego ma służyć urządzenia: do użytku w obejściu domowym, czy podczas podróży? Jeśli do użytku codziennego na prywatnej posesji, wówczas można zdecydować się na większy egzemplarz np. latarkę szperacz. Natomiast w przypadku wypadu w góry, na wakacje, czy pod namiot, wtedy warto wybrać mniejszy rozmiar.

Oprócz wielkości koniecznie zwróć uwagę na ciężar. Większość latarek waży powyżej 200 g. Waga powinna wynosić od 200 do 1000 g. Ważne jest, aby ciężar sprzętu był wypoziomowany i dobrze rozkładał się w dłoni.

Obudowa dobrej latarki

Kolejną cechą, która powinna posiadać każda solidna latarka to porządna i wodoszczelna obudowa. Musi być ona wyprodukowana z wysokiej jakości materiału np. wykonana z aluminium lotniczego. Dzięki temu urządzenie jest odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wstrząsy. Co więcej, kiedy wybierzesz latarkę wodoodporną, wówczas masz pewność, że zda ona egzamin w każdych warunkach atmosferycznych. Dobra izolacja zapewnia bezpieczeństwo oraz długi czas użytkowania! Oprócz tego koniecznie sprawdź, czy uchwyt posiada specjalną powierzchnię antypoślizgową, która występuje w postaci gumy, lub chropowatego wykończenia.

Rodzaj zasilania

Kolejnym ważnym krokiem w podczas zakupu jest wybór rodzaju zasilania. Obecnie dostępne są na rynku modele:

 • na baterie – dzięki nim jesteś niezależny od źródła prądu, dlatego z latarki możesz korzystać w dowolnie wybranym miejscu. Wadą rozwiązania jest to, że energia zgromadzona w bateriach może bardzo szybko się rozładować.
 • akumulatorowe – oferują zdecydowanie najdłuższy czas świecenia, jednak należy je regularnie ładować, podłączając do źródła prądu z użyciem kabla USB.
 • na dynamo – wyzwalanie świecenia odbywa się po przekręceniu korbką umieszczoną na boku przyrządu. Wymaga pracy, ale z latarki możesz korzystać, naprawdę gdziekolwiek potrzebujesz.

Warte uwagi są modele na akumulator, które zaliczane są do najbardziej wydajnych spośród wyżej wymienionych zastosowań. Co więcej, są wytrzymałe, wygodne oraz nie wymagają regularnej wymiany baterii.

Źródło światła

Kolejną kwestią jest źródło światła. Obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem są latarki z wbudowanymi diodami cree led . Charakteryzują się one niskim poborem prądu. Co więcej posiadają większą moc, a tym samym wytwarzają mocne światło.

Innym, mniej powszechnym rozwiązaniem są te z lampką. Zaliczane są one do tanich latarek w porównaniu do wyżej wymienionego rozwiązania. Pobierają one znacznie więcej światła, co przekłada się na większe zużycie energii.

Czas pracy latarki ledowej

Znaczącą rolę w trakcie używania latarki odgrywa czas pracy. Zwłaszcza w przypadku modeli, które trzeba wcześniej naładować. Mianowicie wybierając modele na akumulator, warto kupić taki, którego czas działania będzie większy niż 5 godzin.

Zasięg i siła światła

Bardzo ważną kwestią podczas wyboru jest zasięg światła. Mówi on o długości wytwarzanego strumienia świetlnego. W przypadku reflektorów o dużej mocy zasięg światła może oświetlić otoczenie od 50 do nawet 300 metrów. Inną cechą jest siła światła, która podawana jest w jednostce lm. W przypadku solidnych modeli latarek wartość ta powinna wynosić od 100 do 1000 lumenów. Mocne latarki z bardzo dużą siłą światła mogą oślepić inne osoby lub zwierzęta. Dlatego trzeba uważać podczas ich stosowania.

Opinia z forum: “ Latarki mające po kilka tysięcy lumenów […], są to latarki nie tylko dobre, ale zaliczane do urządzeń wysokiej jakości!”

Dodatkowe tryby pracy latarki

Bardziej zaawansowane egzemplarze mają możliwość regulacji trybów świecenia, co wpływa na zmianę natężenia światła. Profesjonalne modele mają możliwość wyboru rodzaju światła z aż 5 trybów. Zmiana nasilenia światła polega na włączaniu i wyłączaniu poszczególnych diod. Ponadto wybrane modele pozwalają również na rozjaśnianie i ściemnianie światła.

Inną przydatną i często spotykaną funkcją jest latarka w postaci polaryzatora, która na powierzchni głowicy posiada system wytwarzający prąd elektryczny. W związku z tym jest to doskonały przedmiot do samoobrony.

Jaka latarka na biwak?

Jeśli szukasz latarki na biwak, to koniecznie wybierz rozwiązanie lekkie, poręczne, które będzie w stanie wytrzymać długo na jednym ładowaniu. Ważne, aby obudowa została wykonana z trwałego materiału. Kiedy latarka jest wodoodporna, to nie musisz martwić się o jej działanie w trakcie niesprzyjającej pogody. Co więcej, doskonałym rozwiązaniem na wypad pod namiot jest model z wbudowanym paralizatorem. Sprawdzi się on w miejscu, gdzie możemy być narażeni na ataki innych ludzi lub dzikich zwierząt.

Ile kosztuje solidna latarka?

Cena za solidną latarkę jest zależna od rodzaju urządzenia oraz źródła energii. Klasyczne egzemplarze są o dużo tańsze niż te akumulatorowe. Jej cena zaczyna się już od 30 zł. Jednak decydując się na wysokiej jakości produkt, należy przeznaczyć na jego zakup od 100 do 1500 zł.

Rodzaj latarki Przedział cenowy
na baterie od 29 do 99 zł
akumulatorowe od 59 do 1599 zł
na dynamo od 19 do 129 zł

Podsumowanie

 • Latarka to urządzenie, które stosowane jest do oświetlania otoczenia po zmroku.
 • Ma szerokie zastosowanie, dedykowana jest na wypady na biwak, w formie latarki warsztatowej, czy latarki myśliwskiej.
 • Decydując się na zakup urządzenia, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych cech produktów m.in. rozmiar, wagę urządzenia, obudowę, materiał, z jakiego została wykonana, zasięg światła, czy czas działania latarki.
 • Urządzenie powinno być poręczne i posiadać ergonomiczną rączkę.
 • W ofercie można nabyć różnego rodzaju modele, m.in. latarkę taktyczną, czy latarkę z paralizatorem.
 • Jedną z topowych firm, które oferują wysokiej jakości latarki, są: olight, mactronic, oraz ledlenser.
 • Ważną właściwością jest zasilanie latarki, które może występować w trzech formach: latarka zasilana na baterie aa, akumulator, lub dynamo.
 • Większość modeli posiada źródło światła w postaci diody led. Starsze wersje posiadały wymienną lampką.
 • Kupując latarkę akumulatorową, warto zwrócić uwagę na pojemność baterii, którą określa się w amperogodzinach (mAh).

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Dobra latarka dla aktywnych: ręczna czy czołowa?

W przypadku osób aktywnych poleca się latarki czołowe. Latarkę do biegania zakłada się na głowę, gdzie głowica z oświetleniem znajduje się na czole. To rozwiązanie doskonale sprawdzi się dla osób aktywnych, ponieważ nie wymaga stałego trzymania w dłoniach, co wpływa na komfort podczas ćwiczeń.

Jakie parametry ma solidna latarka?

W przypadku zakupu wysokiej jakości produktu warto zwrócić uwagę na takie właściwości jak: rozmiar, waga urządzenia, źródło energii, oraz na materiał, z jakiego została wykonana. Ponadto należy sprawdzić czas działania, maksymalny zasięg i siłę światła.

Jakie źródło zasilania w latarkach jest najbardziej praktyczne?

Obecnie na rynku można spotkać modele z wbudowaną żarówką lub z systemem ledowym. Jednak najbardziej praktyczna okazuje się ta druga opcja. Jest ona z pewnością trwalsza i zużywa mniej energii.
Oceń