W trakcie różnego rodzaju prac pielęgnacyjnych w ogrodzie bardzo często zostaje nam duża ilość gałązek czy pędów pozostałych chociażby po przycinaniu gałęzi drzew i krzewów. Wiele osób radzi sobie z nimi w bardzo prosty sposób, paląc po prostu tego rodzaju resztki. Tymczasem rozdrobnione gałęzie i szczątki drzew i krzewów można jeszcze wykorzystać na różne sposoby. Aby doprowadzić tego typu pozostałości do postaci, w której mogą być użyte na przykład do ściółkowania, musimy wykorzystać rozdrabniarkę do gałęzi.

Jak wybrać rozdrabniarkę do gałęzi?

Decydując się na zakup rozdrabniarki do gałęzi musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim nasze własne potrzeby. Najistotniejsze będzie oczywiście to, z jakiego rodzaju materiałem najczęściej będziemy mieć do czynienia, oraz jak dużą ilość gałęzi mamy do przerobienia. Przy wyborze urządzenia powinniśmy zwrócić też uwagę na typ napędu, wielkość i masę urządzenia a także na rodzaj użytych elementów tnących.

Rozdrabniarka ogrodowa do gałęzi. Idealnie sprawdza się podczas robienia porządków w ogrodzie. Sieka i rozdrabnia gałęzie, które dzięki temu zajmą mniej miejsca.
Rozdrabniarka ogrodowa do gałęzi. Idealnie sprawdza się podczas robienia porządków w ogrodzie. Sieka i rozdrabnia gałęzie, które dzięki temu zajmą mniej miejsca.

Rodzaje rozdrabniarek do gałęzi

  • Napęd – elektryczny czy spalinowy?

Na rynku dostępne są rozdrabniarki wyposażone w silnik spalinowy lub elektryczny. W małych ogródkach z pewnością lepiej sprawdzą się lekkie i dużo bardziej przenośne urządzenia wyposażone w napęd elektryczny. Ich waga nie przekracza zazwyczaj 30 kilogramów. Stosunkowo niewielka jest również wydajność takiej rozdrabniarki, podobnie jak dosyć ograniczona jest w tym przypadku także i wielkość kosza na przetworzone zrębki. Lekkie i tanie rozdrabniarki do gałęzi o napędzie elektrycznym bardzo często wykorzystywane są w przydomowych ogródkach ze względu na dużą wygodę pracy i mobilność wynikającą z niewielkiej masy urządzenia. Ograniczeniem jest oczywiście długość kabla.

W dużych ogrodach oraz w sadach, gdzie ilość materiału, jaki musimy rozdrobnić jest znacząca, najlepiej sprawdzają się rozdrabniacze spalinowe o mocy 1-6 KM. Zazwyczaj urządzenia te wyposażone są w mechanizmy umożliwiające automatyczne wciąganie gałęzi. Są również zdolne do rozdrabniania dużo większych fragmentów. Rozdrabniarki do gałęzi o napędzie spalinowym są jednak dosyć ciężkie, zwłaszcza w porównaniu z urządzeniami elektrycznymi.

  • Elementy tnące

W rozwiązaniach stosowanych przez producentów rozdrabniarek do gałęzi stosowane są także różnego typu elementy tnące. Najprostsze konstrukcje wykorzystują po prostu obracające się noże. Tego typu urządzenia powoli wychodzą już z użycia, ponieważ sam nóż rozdrabniający był w nich zazwyczaj zbyt słabo zabezpieczony, aby umożliwić bezpieczną pracę z tym urządzeniem. Praktycznie wszystkie produkowane dziś dobre rozdrabniarki wykorzystują już inne elementy tnące, pozwalające lepiej chronić operatora takiego urządzenia przed przypadkowym zranieniem.

Częściej spotykanym dziś rozwiązaniem są noże ślimakowe. Dobre rozdrabniarki do gałęzi tego typu są prawie tak wydajne jak rozdrabniacze wykorzystujące głowicę zębatą lub rozdrabniarki tarczowe, które mogą jednocześnie ciąć dużo grubsze gałęzie. Bardzo wydajne są również urządzenia, w których zastosowano napęd turbinowy.

Dodatkowe funkcje rozdrabniarek

Nawet najlepsze rozdrabniarki do gałęzi mogą okazać się w naszym przypadku mało użyteczne jeżeli nie będą spełniały wszystkich wymagań. Zanim więc zdecydujemy się na konkretny model rozdrabniarki warto przyjrzeć się różnych funkcjom, jakie te urządzenia mogą oferować. Do najstotniejszych właściwości, które mogą nas zainteresować można zaliczyć:

  • automatyczne wciąganie gałęzi
  • pojemnik na zrębki i jego wielkość
  • bieg wsteczny
  • zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem
  • koła (nie wszystkie urządzenia są w nie wyposażone)

O czym pamiętać używając rozdrabniarki do gałęzi?

  • Konserwacja urządzenia

Jak każde urządzenie, tak i rozdrabniarki do gałęzi wymagają konserwacji. Jeżeli chcemy aby dany mechanizm długo i bezproblemowo pracował powinniśmy dbać o niego zgodnie z zaleceniami producenta. Elementy tnące powinniśmy zawsze chronić przed wilgocią, a samo urządzenie wykorzystywać zgodnie z instrukcją.

  • Bezpieczeństwo pracy

Używając rozdrabniarki do gałęzi musimy także pamiętać o własnym bezpieczeństwie. Są to urządzenia, które wyposażono w bardzo ostre elementy tnące, dzięki którym mogą wykonywać swoje funkcje. Pracując przy rozdrabnianiu gałęzi zawsze powinniśmy mieć na sobie okulary ochronne oraz rękawice. Pracując z takim urządzeniem zawsze musimy zachować szczególną ostrożność.

Rozdrabniarka gałęzi – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Ogrodowe rozdrabniarki do gałęzi.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
Oceń