Lutownica, jak sama nazwa wskazuje jest urządzeniem służącym do lutowania – łączenia elementów metalowych za pomocą stopu lutowniczego zwanego potocznie cyną. Urządzenia te mają multum zastosowań, począwszy od drobnych napraw domowych urządzeń elektronicznych, a skończywszy elektronice i elektromechanice. Lutownice są popularnie wykorzystywane zarówno przez profesjonalistów jak i przez hobbystów do domu. Zatem chcąc kupić swoją pierwszą lutownicę, jaką wybrać? Jaką kupić do domu, a jaką do pracy? Jaka lutownica będzie dla nas najlepsza?

Lutownica – Cena i Ranking Kwiecień 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking aktualnie najpopularniejszych i najlepszych lutownic.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Jaką lutownice wybrać? – rodzaje i potencjalne zastosowania

Lutownice można podzielić między innymi ze względu na temperaturę topienia cyny. Wyróżniamy dwa typy urządzeń, przy czym współcześnie większość producentów daje nam możliwość ustawienia tego parametru, no co jednak warto zwrócić uwagę przy zakupie.

  • Lutownice miękkie – temperatura topienia spoiwa jest niższa niż 450 stopni. Urządzenia te stosuje się tam, gdzie zależy nam na szczelności połączenia i dobrych parametrach przewodnictwa prądu, kosztem wytrzymałości.
  • Lutownice twarde – temperatura topienia spoiwa jest wyższa niż 450 stopni. Odwrotnie niż w przypadku lutownic miękkich, główną zaletą tego rozwiązania jest wysoka wytrzymałość.

Lutownice można podzielić również ze względu na budowę, co jeszcze bardziej niż temperatura determinuje ich potencjalne zastosowanie.

  • Lutownice grzałkowe (oporowe) – ze względu na swoją budowę charakteryzują się niską wagą i mają możliwość wymiany końcówki lutującej. Urządzenia te należą do stosunkowo tanich i świetnie sprawdzą się w domowych, hobbystycznych warunkach.
  • Lutownice transformatorowe – ich zaletą jest krótki czas nagrzewania, a minusem brak możliwości ustawienia temperatury i duża masa. Doskonale sprawdzą się do szybkich lutowań w domowych warunkach.
  • Lutownice gazowe – ciekawe i mobilne urządzenia dobrze sprawdzające się w rękach hobbystów, jak i profesjonalistów. Przy zakupie ważnym aspektem jest pojemność zbiornika na gaz,
  • Lutownice bateryjne – podobnie jak w przypadku urządzeń zasilanych gazem.
  • Stacje lutownicze – najdroższe i zarazem najbardziej profesjonalne urządzenie. Daje ono użytkownikowi największe możliwości, jeśli chodzi o precyzje działania, dobór temperatury i kontrole wszystkich, innych parametrów (między innymi siłę nagrzewania).
Lutownica wraz z cyną. Cyna dostępna jest w zwojach o różnej średnicy drutu.
Lutownica wraz z cyną. Cyna dostępna jest w zwojach o różnej średnicy drutu.

Jaką lutownice kupić?

Wybór nie jest łatwy. Należy odpowiedzieć sobie przed zakupem na kilka pytań, tak aby wybrana przez nas lutownica była najlepsza i najlepiej spełniła nasze oczekiwania.

  • Budżet – w przypadku małego polecamy najtańsze lutownice grzałkowe, a w przypadku większego inne, aż do stacji lutowniczych.
  • Zakres działań – hobby, czy praca? Wybór podobnie jak wyżej.
  • Potrzebny poziom precyzji działania – największą precyzją pracy charakteryzują się stacje lutownicze.
  • Mobilność urządzenia – dla osób ceniących ten parametr polecamy lutownice gazowe i bateryjne.

Jaka lutownica do domu?

Podsumowując, wybór lutownicy do domu powinien opierać się na analizie wyżej wymienionych czynników. W każdym przypadku warto zachować zdrowy rozsądek i wziąć pod uwagę swoje umiejętności, potrzeby i budżet. Dla hobbystycznych zadań, jako pierwsze urządzenie polecamy lutownicę oporową. Ponad to polecamy zapoznanie się z rodzajami cyny, jej grubościami i aspektami decydującymi o jej wyborze.

5/5 - (3 głosów)