Poszukujesz dobrego szybkowaru, który przygotuje za Ciebie pyszne i zdrowe posiłki? Zachodzisz w głowę, jaki szybkowar wybrać, tak aby był pojemny, funkcjonalny oraz dawał możliwość przygotowania przeróżnych dań? Zobacz, porównaj i wybierz najlepszy model z naszego rankingu szybkowarów na Czerwiec 2024 roku! Razem z ekspertem z DlaDomu.org podpowiadamy, jakie urządzenie wybrać! Wskazujemy, na jaki się zdecydować – ten mechaniczny czy elektryczny? Z aluminium czy stali nierdzewnej? Przeczytaj jaki szybkowar wybrać, tak aby dawał możliwość przygotowania posiłku w zaledwie 15 minut! Sprawdźmy!

Ranking szybkowarów na Czerwiec 2024 wg popularności

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

W jaki sposób stworzyliśmy nasz ranking najlepszych szybkowarów 2024?

Tworząc ranking szybkowarów 2024, naszym głównym celem było zaprezentowanie najlepszych urządzeń tego typu na rynku, które jednocześnie wyróżniają się konkurencyjną ceną. Tym samym zestawiając polecane szybkowary w powyższym porównaniu, wzięliśmy pod uwagę najważniejsze parametry urządzeń, do których można zaliczyć: rodzaj naczynia, jego pojemność, tryby działania, materiał wykonania, jak również, w jaki sposób zostało wykonane dno. Oprócz tego ważnymi czynnikami, który wpływają na pozycję, są wszelkie funkcje i dodatkowe wyposażenie. Warto dodać, że prezentując powyższe szybkowary, chcemy przedstawić Ci polecane urządzenia tego typu na rynku. Wszystko po to, abyś mógł maksymalnie skrócić swój czas!

Zobacz powiązane rankingi i poradniki:

Jaki szybkowar kupić?

Nie wiesz jaki szybkowar wybrać? Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę, tak aby kupić nie tylko nowoczesne, ale trwałe urządzenie do gotowania, które posłuży przez wiele lat? Poniżej krok po kroku wskazujemy, jaki szybkowar wybrać! Prezentujemy najważniejsze parametry w specyfikacji, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze! Zobacz jaki szybkowar kupić w 2024 roku, tak aby zagwarantował przygotowywanie zdrowych posiłków w błyskawiczny sposób!

Jaki szybkowar wybrać – klasyczny czy elektryczny?

W ofertach sklepów spotkasz się z szybkowarami klasycznymi (mechanicznymi) oraz elektrycznymi. Czym się te dwa modele od siebie różnią? Szybkowary mechaniczne są to garnki przystosowane do gotowania na kuchence lub indukcji. Te pierwsze są zazwyczaj wykonane z trwałej stali, która przystosowana jest do kuchenki gazowej. Z kolei szybkowary na indukcję to urządzenia, które wytwarzają prądy wirowe dzięki polu magnetycznemu, tym samym możliwe jest gotowanie na płycie indukcyjnej.

Poza tym niektóre szybkowary dostosowane są do każdego rodzaju kuchenki. Oprócz tego spotkasz się również z szybkowarami elektrycznymi, są to urządzenia do gotowania potraw pod wysokim ciśnieniem, które zasilane są przez kabel podpięty do gniazdka.  Jednak jaki  szybkowar najlepiej kupić? Wybór konkretnego modelu zależny jest od rodzaju kuchenki, jak również Twoich własnych preferencji. 

Rodzaj szybkowaru Opis Dla kogo?
szybkowar na gaz klasyczny szybkowar zazwyczaj wykonany jest z wysokiej jakości stali nierdzewnej odpornej na korozję, jest to typowy garnek ciśnieniowy wyposażony w pokrywkę osoby posiadające kuchenkę gazową
szybkowar na indukcję jest to ferromagnetyczny garnek z pokrywką, który daje możliwość przygotowywania potraw na płycie indukcyjnej przystosowany do płyty indukcyjnej
elektryczny szybkowar urządzenie zbliżone funkcjami oraz wyglądem do multicookera, jest to funkcjonalny szybkowar wyposażony w przeróżne programy automatyczne dla osób, które szukają urządzenia elektrycznego

Na jaką pojemność się zdecydować?

Decydując się na zakup wielofunkcyjnego szybkowaru, koniecznie dopasuj pojemność garnka. Parametr ten warto dobrać do wielkości rodziny, dla której planujesz przygotowywać posiłki – im więcej domowników, tym większy garnek ciśnieniowy wybieraj. W sprzedaży masz do wyboru szybkowary o pojemności od 2,5 do 12 litrów.

W sytuacji, gdy chcesz kupić garnek do szybkiego gotowania pod wysokim ciśnieniem dla maksymalnie 3 osób, wtedy zdecyduj się na szybkowar o pojemności do 5 litrów. Z kolei dla od 4 do 6 osób lepiej sprawdzi się szybkowar o dużej pojemności od 6 l do 9 l. Z kolei te największe naczynia, których pojemność wynosi powyżej 10 litrów, to propozycja dla 7 lub więcej osób.

Pojemność szybkowaru Dedykowana ilość osób
do 5 l do 3 osób
od 6 do 9 l od 4 do 6 osób
powyżej 10 l 7 lub więcej osób

Stal nierdzewna czy aluminium – z czego powinien być wykonany szybkowar?

Kolejnym ważnym krokiem w trakcie zakupu wysokiej jakości szybkowaru, jest materiał wykonania naczynia. Obecnie spotkasz się z dwoma możliwościami, szybkowarami wykonanymi ze:

 • stali nierdzewnej,
 • aluminium.

Szybkowar wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej wykazuje odporność na korozję, jest trwalszy, wolniej oddaje ciepło, jak również dłużej się nagrzewa. Na dodatek szybkowary wykonane ze stali szlachetnej są znacznie droższe. Z kolei szybkowary z aluminium szybko się nagrzewają, ale przy tym nie trzymaj długo nagromadzonego ciepła. Na dodatek są podatne na wgniecenia. Ich zaletą jest niska cena w porównaniu do szybkowarów wykonanych ze stali nierdzewnej.

Jednak na jakie naczynie do gotowania pod ciśnieniem się zdecydować – wykonane ze stali nierdzewnej czy aluminium? Warto kupić szybkowar wykonany ze stali nierdzewnej. Bez wątpienia jest to znacznie trwalsze urządzenie, które posłuży na długi czas. Co więcej, mimo że nieco dłużej się nagrzewa, to doskonale trzyma ciepło, dzięki czemu potrawy są precyzyjnie ugotowane, przy tym zachowują one najcenniejsze wartości odżywcze.

Gotowanie na parze czy jednak coś więcej – jakie tryby działania ma najlepszy szybkowar?

Podstawowym trybem każdego szybkowaru jest przyrządzanie potraw pod ciśnieniem, co z kolei skraca czas gotowania nawet do 70%. Warto dodać, polecane szybkowary nie tylko umożliwiają przygotowywanie dań na parze. Oprócz tego spotkasz się z naczyniami, które wyposażone są w dodatkowe programy automatyczne, takie jak gotowanie, smażenie czy pieczenie oraz wiele innych. Warto jednak podkreślić, że tego typu wielofunkcyjne szybkowary są to najczęściej urządzenia elektryczne, które sterowane są przez wbudowany programator.

Jednak jaki będzie najlepszy? W sytuacji, gdy poszukujesz szybkowaru, który skróci proces gotowania różnych produktów spożywczych czy dań, wtedy wystarczający będzie model, który został przystosowany do gotowania pod ciśnieniem. Z kolei rozbudowane modele z wieloma programami dedykowane są dla osób, które poszukują multi funkcjonalnego urządzenia sterowanego elektronicznie.

Zwróć uwagę na dno!

W trakcie wyboru dobrego szybkowaru warto zwrócić uwagę na dno. W zależności od wybranego modelu szybkowary posiadają pojedynczy lub kilkuwarstwowy spód. Poza tym spotkasz się z modelami, które wyposażone zostały w dno wykonane ze stali nierdzewnej lub aluminium. Najlepiej zdecydować się na taki z kilkuwarstwowym dnem, które zostało stworzone ze stali nierdzewnej. Dlaczego? Mimo że naczynia tego typu nieco dłużej się nagrzewają, to nie tracą one tak szybko ciepła. Dodatkowo równomiernie rozprowadzają nagromadzone ciepło po wnętrzu garnka, co z kolei ma bardzo duży wpływ na proces przygotowywania dań. Na dodatek stal nierdzewna nie zmienia smaku potraw, tak jak to się ma w przypadku dna wykonanego z aluminium.

Jakie udogodnienia ma dobry szybkowar?

Wybierając dobry szybkowar, warto zdecydować się na taki, który został wyposażony w dodatkowe udogodnienia. Do jednych z przydatnych rozwiązań można zaliczyć:

 • możliwość mycia w zmywarce,
 • pokrywę gwarantującą szczelne zamknięcie,
 • wyprofilowane i składane uchwyty,
 • pojemnik do gotowania sypkich produktów,
 • system otwierania szybkowaru jedną ręką,
 • zawór bezpieczeństwa parowego,
 • regulator ciśnienia,
 • miarkę wewnętrzną,
 • regulację temperatury,
 • możliwość włożenia pojemnik w pojemnik,
 • minutnik,
 • wskaźnik poziomu wody.

Dobry szybkowar – ile kosztuje?

Cena, którą należy zainwestować na zakup dobrego szybkowaru, zależna jest od rodzaju urządzenia, materiału, z jakiego został wykonany, dna, jak również od wszystkich dodatków oraz udogodnień. Kwota za szybkowary wynosi od 100 do 1000 zł. Warto wspomnieć, że najtańsze są modele klasyczne, dla których cena oscyluj od 100 do 400 zł. Z kolei najdroższe są szybkowary elektryczne. W tym przypadku kwota waha się od 380 do 1000 zł.

Rodzaj szybkowaru Cena
klasyczne od 100 do 400 zł.
elektryczne od 380 do 1000 zł

Tefal, Gerlach czy Zweiger – z jakiej firmy szybkowar wybrać?

Wybierając naczynie do gotowania pod ciśnieniem, warto zdecydować się tylko na takie od sprawdzonego i polecanego producenta. Godnym polecenia naczyniem do szybkiego gotowania jest Gerlach Solid. W tym modelu znajdziesz wytrzymałą pokrywkę z regulatorem ciśnienia, trójwarstwowe dno aluminiowe, które bardzo dobrze przewodzi ciepło. Oprócz tego szybkowar Gerlach został przystosowany do mycia w zmywarce.

Innym polecanym produktem jest szybkowar Tefal Clipso Minut Easy o pojemności 6 l. Ten model został wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej, na dodatek wyposażony jest w wiele udogodnień takich jak pokrywa z 5-punktowym zabezpieczeniem przed otwarciem, pojemnik do gotowania sypkich produktów, nienagrzewające się uchwyty, wskaźnik Thermo-Signal, jak również możliwość złożenia pojemnik w pojemnik. Warto dodać, że szybkowar nadaje się do każdego typu kuchenek. Oprócz tego innymi polecanymi szybkowarami są te marki:

 • MPM,
 • Tesla,
 • Eldon,
 • Zwieger Klassiker.

Podsumowanie

 • Szybkowar jest to garnek przystosowany do gotowania pod ciśnieniem. Najczęściej wyposażony jest w trwałą i szczelną pokrywkę, nienagrzewające się uchwyty, regulator ciśnienia, jak również zawór bezpieczeństwa.
 • Dobre szybkowary wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej.
 • Wybierając urządzenie do gotowania, koniecznie zwróć uwagę na materiał, z którego został wykonany szybkowar, pojemność, rodzaj szybkowaru, jak również na wszelkie udogodnienia.
 • Pamiętaj, aby wybierać naczynie wyposażone w pokrywę, która posiada kilkustopniowe zabezpieczenie przed otwarciem!
 • Dobrymi produktami są szybkowary Zwieger Klassiker, Tefal,  Gerlach, jak również szybkowar Eldom.
 • Na zakup naczynia należy przeznaczyć od 100 do 1000 zł.
 • Można wyróżnić szybkowary klasyczne w postaci garnka przystosowanego do gotowania na kuchence gazowej lub płycie indukcyjnej. Na dodatek na rynku spotkasz się z modelami elektrycznymi, np. szybkowar Tesla Elitecook K70.
 • Warto zdecydować się na zakup produktu wykonanego ze stali nierdzewnej.
 • Jeśli nadal nie wiesz jaki model wybrać, do sprawdź ranking najlepszych szybkowarów, w którym prezentujemy TOP 10 najlepszych urządzeń z tej kategorii! Co więcej, w rankingu 2024 znajdziesz produkty z najniższą ceną online!

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Co to jest szybkowar?

Szybkowar jest to garnek do gotowania pod ciśnieniem. Występuje w dwóch rodzajach – jako klasyczne naczynie, które nagrzewa się z wykorzystaniem kuchenki lub indukcji, lub jako modele elektroniczne, które zasilane są na prąd. Warto dodać, że szybkowar skraca czas przygotowywania posiłków nawet do 70%, co znacznie obniża koszty w trakcie gotowania!

Który szybkowar jest najbezpieczniejszy?

W trakcie zakupu dobrego szybkowaru wybieraj tylko taki, który posiada pokrywę z kilkustopniowym zabezpieczeniem. Do takich modeli można zaliczyć szybkowar Tefal Secure 5 NEO, jak również szybkowar Gerlach Solid 312P. Oba urządzenia zapewniają bezpieczne gotowanie pod ciśnieniem, wykonane są z solidnych materiałów.

Na co zwrócić uwagę kupując dobry szybkowar?

Wybierając najlepszy szybkowar do swojej kuchni, zwróć uwagę na materiał wykonania – najlepiej zrobione urządzenie wykonane ze stali nierdzewnej. Poza tym koniecznie sprawdź pokrywkę, która powinna być wyposażona w kilkustopniowy system zabezpieczenia przed otwarciem, zawór bezpieczeństwa, jak również  możliwość regulacji ciśnienia. Na dodatek zdecyduj jaki rodzaj urządzenia będzie dla Ciebie lepszy – szybkowar mechaniczny (klasyczny) czy elektryczny. Na końcu porównaj naczynia pod kątem udogodnień. Do jednych z przydatnych zastosowań można zaliczyć możliwość mycia w zmywarce, składane i nienagrzewające się uchwyty, jak również zawór bezpieczeństwa parowego.
5/5 - (4 głosów)