Na placu budowlanym możemy spotkać wiele różnych urządzeń, jednym z nich jest wibrator do betonu. Urządzenie to jest bardzo przydatne, ponieważ służy do zagęszczania mieszanki betonowej. Wibracje, które wydobywają się z urządzenia wypierają pęcherzyki powietrza, przez co mieszanka staje się gęstsza.

Rodzaje wibratorów do betonu

Wibratory do betonu występują w wielu rodzajach, z których możemy wymienić:

Wibrator mechaniczny – jest najczęściej elektryczny, a znacznie rzadziej spalinowy. Wibrator tego typu pracuje z prędkością około 18 tysięcy obrotów/minutę. W budowie takiego wibratora możemy wyróżnić buławę z giętkim wałkiem oraz napęd.

Kolejnym rodzajem jakie możemy wyróżnić jest wibrator częstotliwościowy. Tak jak w poprzednim typie urządzenia, w tym również rzadko możemy znaleźć wibrator spalinowy, a znaczenie częściej są one napędzanie silnikami elektrycznymi o mocy 400 V. Budowa nieco różni się, ponieważ znajduje się tutaj silnik elektryczny, który bezpośrednio napędza wibrator.

Wibrator pneumatyczny jest trzecim rodzajem, a różni się tym, że działa na bazie sprężonego powietrza.

Wibrator do betonu służy do napowietrzenia oraz zagęszczenia wylanego betonu.
Wibrator do betonu służy do napowietrzenia oraz zagęszczenia wylanego betonu.

Podział ze względu na napęd

Możemy tu wyróżnić dwie główne grupy, ale która z nich będzie bardziej odpowiadała na potrzeby użytkownika, to jest sprawą indywidualną.

Pierwszą z nich jest wibrator elektryczny – jego napęd działa na podstawie napędu elektrycznego, a najczęściej do napięcia 230 V, chociaż można spotkać również narzędzia o elektronarzędzia, które działają na 400 V. Ich przewagą nad drugą grupą jest wygoda w użytkowaniu oraz bezproblemowość.

Drugą grupą są wibratory spalinowe – znajdują się tu przede wszystkim wibratory mechaniczne oraz częstotliwościowe. Jest to grupa, którą ze względu na możliwe problemy, możemy dużo rzadziej spotkać na placu budowy.

Podział ze względu na zastosowanie

Z miejscem zastosowania również możemy wymienić różne grupy wibratorów do betonu. Wyróżniamy tutaj 3 główne grupy:

Wibrator powierzchniowy jest odpowiedni do zagęszczania powierzchni plastycznych na placach budowy oraz do wzmacniania gruntów.

Kolejnym typem jest wibrator wgłębny, który jest polecany do zastosowania, gdy potrzebne jest szybsze zagęszczenie mieszanki, czyli do szybkiego ujednolicenia jej powierzchni.

Do budowy płyt betonowych oraz różnego rodzaju zabudowy rurowej poleca się wibrator przyczepny.

Dobry wibrator do betonu

Jaki wibrator do betonu kupić? Jest to pytanie, które przed zakupem należy sobie postawić, aby inwestycja w narzędzie była opłacalna i zadowalająca w dłuższym okresie użytkowania. Wiele rodzajów wibratorów do betonu, które zostały podzielone ze względu na napęd, budowę oraz miejsce użytkowania urządzenia zapewnia nam możliwość dopasowania sprzętu do naszych potrzeb, więc w pierwszej kolejności należy zastanowić się, w jakich okolicznościach będzie pracował wibrator (podział ze względu na zastosowanie) oraz jaki typ napędu najbardziej nas zadowoli.

Wibratory powierzchniowe najlepiej sprawdzą się w przypadku elementów płytkich, których powierzchnie są duże lub też do mieszanek, których głębokość, czyli obszar działania urządzenia nie będzie większy niż około 20 centymetrów. Wibratory wgłębny jest rozwiązaniem idealnym dla powierzchni, gdzie konsystencja mieszanki jest pół ciekła. Ich kształt zapewni odpowiednie działanie w warunkach cięższych, czyli w przypadku gęstszej mieszanki. Wibratory przyczepne sprawdzą się w przypadku potrzeby nadania formy betonowi. Jak widać zastosowanie urządzenia w naszym przypadku może rozwiać wszelkie wątpliwości w kwestii wyboru urządzenia.

Jaki wibrator do betonu wybrać?

Wybór odpowiedniego urządzenia może pomóc przy pracy na budowie, więc zakup należy potraktować jako poważną inwestycję, aby nie było potrzebne wymiana sprzętu lub kupno kolejnego wibratora. Przedstawione powyżej listy oraz podziały mogą rozwiązać problem wyboru urządzenia, ponieważ zostały tam przedstawione wszystkie różnice pomiędzy rodzajami wibratorów do betonu.

Wibrator do betonu – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Wibrator do cementu.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
Oceń