XXI wiek jest okresem, w którym najczęściej stosowanym urządzeniem kuchennym do wypieku ciast czy innych słodkości jest piekarnik elektryczny. W zapomnienie odeszły niezwykle dobre i skuteczne prodiże, które wywiązywały się z powierzonych im zadań w latach 80.
Spis treści:
Ranking prodiży Wrzesień 2024
Zastosowanie i wygląd
Jakie zastosowania ma prodiż? Przy jego pomocy bez najmniejszego problemu można piec w nim ciasta oraz mięsa. Stosowany jest także do przygotowania pizzy czy chleba. We wcześniejszych latach było to nieocenione narzędzie w rękach każdej gospodyni. Na dzień dzisiejszy jest on rzadko stosowany, ale nadal niektórzy z niego korzystają.
Jak dokładnie wygląda prodiż? Prodiż jest metalowym naczyniem z pokrywą oraz przewodem, który należy podłączyć do prądu. Prodiż jest świetnym wyjściem dla osób, które posiadają kuchenkę bez piekarnika. Ze względu na jego niewielkie rozmiary można go bardzo łatwo schować, nie zajmując przy tym dużo miejsca.
Rodzaje prodiży
Najczęściej spotykanym rodzajem prodiżów są wersje elektryczne, zasilane i ogrzewane prądem. Prodiż wyposażony jest w grzałkę, która znajduje się w pokrywie. Klasyczne wersje mają zazwyczaj kształt owalny, okrągły bądź prostokątny, co zdarza się znacznie rzadziej. Pojemność takiego prodiża wynosi najczęściej około 3-4 litrów.
Wraz z rozwojem technologicznym, także prodiże na tym skorzystały. Dostępne nieco nowocześniejsze wersje, oprócz grzałki znajdującej się w pokrywie, ogrzewają także podstawę. Grzałka w podstawie wyposażona jest przeważnie w dwukrotnie mniejszą moc niż w przypadku grzałki znajdującej się w pokrywie. Moc grzałki pokrywowej wynosi zazwyczaj 450-650 W. Zastosowanie dwóch grzałek pozwala jeszcze lepiej rozłożyć temperaturę wewnątrz urządzenia.
Prodiże najczęściej wyposażone są również w wizjer, który umieszczony jest na pokrywie. Pozwala to kontrolować stopień przygotowania potrawy. Niezbędny jest również otwór, który pozwala na odprowadzenie pary wodnej.
Pieczenie w prodiżu – na co zwrócić uwagę?
Przystępując do pieczenia w prodiżu, należy na samym początku posmarować brzegi tłuszczem bądź ewentualnie wyłożyć folią aluminiową. Wygląda to tak samo jak w przypadku pieczenia na blasze.
W zależności od rodzaju przygotowanego miejsca, należy otwierać prodiż lub nie. Zalecane jest wykonanie takiej czynności gdy pieczemy mięso.W przypadku ciasta nie należy tego robić.
Dodatkowe funkcje prodiża oraz cena
Dostępne dziś modele prodiżów na rynku oferują szereg dodatkowych funkcji. Bardzo często prodiż wyposażony jest w funkcję podgrzewania potraw w specjalnym naczyniu. Naturalnie naczynie dołączone jest wraz z zestawem, co stanowi jeszcze bardziej atrakcyjną ofertę.
Jeśli zaś chodzi o cenę prodiża to najtańszy model możemy zakupić już od 100 złotych, najdroższe zaś sięgają kwot około 500 złotych. Decydując się na zakup prodiża warto również zwrócić uwagę na producenta danego modelu. Warto więc zapoznać się z opiniami innych użytkowników oraz poczytać o konkretnej firmie.
Prodiże z wyższej półki cenowej wyposażone są również w kontrolki informacyjne, które mają powiadamiać o zakończeniu pieczenia. Dostępne są także modele, które wyposażone są w system wyłączający prodiż po zakończonym pieczeniu.
Zalety prodiża
Korzystanie z prodiża niesie za sobą szereg zalet. Pierwszą z nich bez wątpienia jest szybkie nagrzewanie się urządzenia. Odpowiednio duża moc prodiża sprawia, że ciepło nagromadza się w bardzo szybki sposób.
Kolejnym atutem są wytrzymałe uchwyty. Jest to szczególnie przydatna zaleta w chwili gdy musimy przenieść prodiż z jednego punktu do drugiego. Daje to gwarancja bezpieczeństwa i pewność, że potrawa będzie cała, a my nie poparzymy się.
Następną zaletą, o której trzeba wspomnieć jest pojemność prodiża. Wynosi ona zazwyczaj 3-4 litry. Jest to wystarczająca ilość by zmieścić potrawę bez jakiegokolwiek problemu.
Istotnym elementem są również materiały wykorzystane do produkcji prodiża. W tym przypadku jest to aluminium, które charakteryzuje się niezwykle dużą wytrzymałością.
Sam prodiż waży bardzo mało co pozwala bez najmniejszego problemu go przenosić. Jest on także niewielkich rozmiarów, dzięki czemu można schować je w praktycznie każde miejsce w domu.
A więc jaki prodiż wybrać i kupić?
Podsumowując, prodiż jest świetnym urządzeniem, które stanowi idealną alternatywę dla piekarnika elektrycznego. Warto jest skłonić się na jego zakup jeśli potrzebujemy taniego oraz przenośnego piekarnika. Ceny są niezwykle atrakcyjne i już za najtańsze modele zapłacimy jedynie około 100 złotych. Modele wyposażone w dodatkowe funkcje takie jak kontrolki informacyjne czy automatyczne wyłączenie kosztują około 500 złotych. Nie jest to relatywnie duża kwota, porównując ją do piekarników elektrycznych.
Urządzenie waży mało oraz ma kompaktowe rozmiary, co sprawia, że z łatwością przeniesiemy prodiż i go schowamy. Prodiż niezwykle szybko się nagrzewa oraz jest pojemny, co pozwala w łatwy sposób przygotować potrawę. Będzie ona tak samo smaczna, jak ta przygotowana za pomocą klasycznego piekarnika.
Kupiłem niedawno podłużny prodiż do ciasta i szukam jakiś ciekawych przepisów, może napiszecie coś na ten temat, było by świetnie. Sam artykuł super, na pewno pomaga w wyborze komuś, kto zastanawia się nad zakupem tego rodzaju sprzetu.
Cena prodiża prostokątnego wcale nie jest taka wysoka, a jak na to co taki sprzęt potrafi to tym bardziej. Bardzo spodobało mi się przyrządzanie potraw właśnie w tego rodaju urządzeniu 😉
Zastanawiałem się, czy elektryczny prodiż do pieczenia to będzie dobry wybór, jaki prezent na nowe mieszkanie. Strzał w dziesiątkę, młoda para była bardzo z tego zadowolona, dzięki za pomoc w wyborze 😉