Gdy jedziemy na biwak pakujemy ze sobą wiele rzeczy. Jednym z podstawowych elementów naszego wyposażenia jest termos. Dzięki niemu, po zaparzeniu do niego herbaty lub kawy, nie będzie straszne nam przebywanie w namiocie lub długa trasa samochodem.

Coraz częściej ludzie noszą termosy ze sobą do pracy, mając na uwadze brak dostępu do urządzeń kuchennych, dzięki którym możemy zaparzyć ciepłą kawę. Jednakże oprócz przechowywania w termosie płynów, możemy przechowywać w nich żywność. Do tego służyć nam może termos obiadowy. Świetnie utrzymuje przez długi czas ciepłą temperaturę dań. Genialnie sprawdzi się podczas wycieczek klasowych czy podczas dostarczania posiłków dla pracowników w pracy. Jeżeli jesteśmy firmą, która świadczy usługi cateringowe i nie wiemy jaki termos wybrać, najlepiej jest spytać o radę kolegów po fachu, na przykład z równoległej firmy podobnej branży. Termos na żywność może być zakręcany od góry, może być izolowany pianką poliuretanową, posiadać uchwyt dogodny do przenoszenia,  mieć podwójne ścianki, być próżniowy, utrzymujący się na wodzie (idealny dla wędkarzy), wykonany ze stali nierdzewnej.

Zasada działania termosu

Aby termos spełniał swoje zadanie musi zostać wykonany w odpowiedni sposób. Kluczem do sukcesu jest wykorzystanie podwójnych ścianek, pomiędzy którymi nie ma powietrza. Zostaje ono wypompowane, dzięki czemu ciepło lub zimno pozostaje wewnątrz naczynia. Jest to bezpośrednio związane z tym, że cząsteczki płynu umieszczonego wewnątrz nie mają się z czym zderzać. Dzięki temu nie tracą swojej energii kinetycznej, a co za tym idzie – temperatury.

Termos turystyczny. Idealnie sprawdza się na wycieczkach, dłuższych wypadach i przy innych okazjach, kiedy chcemy utrzymać ciepło (lub zimno) napoju.
Termos turystyczny. Idealnie sprawdza się na wycieczkach, dłuższych wypadach i przy innych okazjach, kiedy chcemy utrzymać ciepło (lub zimno) napoju.

Rodzaje termosów

  • termos klasyczny – najczęściej wykonany ze stali nierdzewnej o maksymalnej pojemności do 1,5L. Dzięki temu możliwe jest dobranie naczynia do planowanych zastosowań, co jest niezwykle wygodne. Warto zaznaczyć, że modele większe, bardziej zaawansowane posiadają specjalną rączkę ułatwiającą transportowanie. Co ważne termosy klasyczne mają korek automatyczny zamiast klasycznego. Dzięki temu jeszcze bardziej ograniczana jest wymiana temperatury płynu z otoczeniem.
  • termos na żywność – przeznaczone do przenoszenia żywności bardzo dobrze sprawdzają się w roli pojemnika na drugie śniadanie do pracy, czy jako termos obiadowy na wycieczce. Są większe w porównaniu do termosów klasycznych, czy kubków termicznych, dlatego możemy również korzystać z nich jako naczyń do spożywania posiłku. Warto pamiętać, że trzymają temperaturę posiłku maksymalnie przez 6 godzin, dlatego chcąc zjeść ciepłe danie, musisz się spieszyć. Termosy na żywność mają różną pojemność, co warto analizować przy zakupie.
  • kubek termiczny – niezwykle wygodne rozwiązanie, pozwala wziąć ulubiony napój w odpowiedniej temperaturze gdziekolwiek potrzebujemy. Przy tym nie kosztują wiele, dlatego na zakup kubka termicznego może pozwolić sobie każdy. Ich pojemność wynosi zazwyczaj około 1 litra.

Termos metaliczny, czy matowy?

Na wstępie warto zaznaczyć, że termosy matowe charakteryzują się znacznie przyjemniejszym wyglądem. Ponadto znacznie mniej absorbują temperaturę, dlatego będą mniej nagrzewać się z zewnątrz w gorące dni, czy ochładzać w zimne. Z kolei metaliczne termosy są w pełni naturalne, pozbawione wszelkich dodatków ale również mają swój urok, dlatego przed zakupem dokładnie przemyśl, jaki termos najbardziej Ci się podoba.

Wymiary i estetyka termosu

Wymiary termosu zależą głównie od jego zastosowania. Kubki termiczne najczęściej będą miały wymiary charakterystyczne dla butelki odpowiedniej pojemności. Z kolei termosy obiadowe bardziej przypominają klasyczne garnki, dlatego bliżej im wymiarami do nich. Jeżeli chodzi o względy estetyczne – wybór należy do Ciebie. W sprzedaży dostępne są zarówno termosy metaliczne, błyszczące, jak i jednokolorowe, czy posiadające wzór, dlatego przed zakupem warto obejrzeć kilka modeli i na tej podstawie podjąć decyzję.

Jaki termos kupić?

Gdy zastanawiamy się nad tym, jaki termos kupić, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim potrzebną pojemność. Takowa zaczyna się od 500 ml, a kończy nawet na 4 litrach. Jeżeli chodzi o cenę termosu, to na pewnej stronie internetowej ich ceny zaczynają się 44zł i dobiegają do 189zł. Doradzić nam jaki termos obiadowy będzie najlepszy, może zapoznanie się z naszym rankingiem termosów. Znajdując odpowiedni ranking dowiemy się, co polecają inni użytkownicy, które termosy są najbardziej trwałe, które najlepiej utrzymują ciepło i są najbardziej adekwatne do ceny. Ciekawym prezentem dla naszego znajomego może być termos Bergner. W ich ofercie znajdziemy kubki termiczne oraz termosy cateringowe w siedmiu rodzajach. Termos cateringowy o najwyżej pojemności to 16 litrów. Dostępne są również takie o pojemności 4; 7,5; 9,5; 11 i 13 litrów.

Termos jest na pewno przydatnym naczyniem podczas długiej podróży, podczas nocowania w namiocie. Ale termosy znajdują zastosowanie również w firmach cateringowych, które swoje dania muszą dostarczyć klientom i ważne dla nich jest utrzymanie jak najdłuższego czasu ciepła dania.

Termos – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Termos. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.