Dobre przygotowanie ryżu wcale nie jest taką łatwą sprawą. A potrawy z ryżem to bardzo ważny i chętnie wykorzystywany element większości kuchni świata. Ryż jest ważnym składnikiem diety zarówno dzieci, ale także sportowców. Często spożywają go również osoby pragnące stracić na wadze oraz te uczulone na gluten. Dla takich osób wielkim ułatwieniem jest ryżowar – urządzenie, które pozwoli przygotować ryż w perfekcyjny sposób. W przypadku użycia ryżowaru nie grozi ci kolejny raz kiedy twój ryż będzie kompletnie rozgotowany, gdyż stał na gazie trochę dłużej albo porządnie dłużej co grozi już całkowitym spaleniem potrawy. Po nabyciu ryżowaru szybko zapomnisz, jak smakuje rozgotowany i klejący się ryż.

Ryżowar – ranking Czerwiec 2024 – TOP 10 najlepszych

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Ryżowar – Co to właściwie jest?

Ryżowar to urządzenie dzięki, któremu przygotowanie idealnie ugotowanego ryżu stanie się dziecinnie proste. W swojej budowie i zasadzie działania ryżowar jest bardzo podobny do szybkowaru, ale jest specjalnie zaprojektowany do jak najlepszego przyrządzania jednego składnika – właśnie ryżu. Dzięki temu obsługa ryżowaru jest banalnie prosta. Po prostu wsypujemy ryż i wlewamy wodę. Resztę zrobi za nas maszyna. Oczywiście w ryżowarach zazwyczaj można także zagotować inne potrawy takie jak kaszę czy zupę albo nawet gotować na parze. Ale to tylko zwiększa użyteczność tych urządzeń.

Ryżowar – Jak wybrać właściwy model?

Na rynku możemy spotkać całkiem sporo modeli ryżowarów różnych marek. Aby dokonać właściwego wyboru, należy skupić się na najistotniejszych parametrach. Dzięki temu będziemy mogli wybrać taki sprzęt, który będzie nam z powodzeniem służył przez długie lata.

Najważniejsze parametry ryżowarów

Pojemność – tutaj wybór zależy od tego jak zamierzamy wykorzystywać nasze urządzenie. Jeśli będziemy gotować obiad dla pięcioosobowej rodziny na dwa dni, to oczywiście potrzebny jest nam model z jak największą pojemnością. Jeśli mamy dietę sportową i jemy małe posiłki w dokładnie określonych porach, zawsze przygotowując je tuż przed spożyciem, to oczywiście starczy na model z małą pojemnością.

Moc – ten parametr odpowiada za to jak szybko będzie rozgrzewało się nasze urządzenie. Tutaj musimy pamiętać, że im większa pojemność ryżowaru, tym większa powinna być jego moc. Jeśli moc będzie za mała to w przypadku wykorzystania pełnej pojemności urządzenia czas przygotowania potrawy może ulec znacznemu wydłużeniu.

Warto zwrócić uwagę także na obecność dodatkowych funkcji między innymi takich jak podtrzymywanie właściwej temperatury ryżu przez kilka godzin oraz automatyczne wstrzymywanie pracy.

Ryżowar – zakres cenowy

Ceny typowych modeli zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Wraz ze wzrostem pojemności i mocy mamy do czynienia z coraz droższymi urządzeniami aż do kilkuset złotych. Modele pozwalające przygotować za jednym razem ryż dla całego przyjęcia lub małej stołówki oczywiście potrafią kosztować jeszcze więcej. Warto też zwrócić uwagę na wyposażenie dodatkowe, którego wraz ze wzrostem ceny zazwyczaj pojawią się wyraźnie więcej. Wśród dodatkowych elementów możemy znaleźć między innymi specjalne łyżki i miarki do ryżu oraz pojemniki przeznaczone do jego przechowywania. W droższych modelach możemy znaleźć coraz to nowsze specjalne powłoki zapobiegające przywieraniu ryżu do ścianek urządzenia – ma to również niebagatelne znaczenie przy czyszczeniu ryżowaru.

Ryż – Zalety

Ryż w polskiej kuchni coraz częściej jest drugim, zaraz po ziemniakach, podstawowym składnikiem wielu dań. Jednak w odróżnieniu od ziemniaków jego zastosowanie jest znacznie szersze. Na świecie największymi producentami ryżu są Chiny, Indie i Indonezja i to właśnie stamtąd przywędrował on Europy. Szacuje się, że ryż jest podstawą wyżywienia jednej trzeciej ludności świata. I to bardzo dobra sprawa, ponieważ ryż posiada wiele ważnych dla naszego zdrowia składników:

  • magnez, cynk, żelazo, mangan, fosfor, miedź i selen;
  • witaminy z grupy B, czyli B1, B2, PP – niacyna, B5, B6, B9 – kwas foliowy;
  • jest źródłem białka, węglowodanów, błonnika oraz tłuszczów nienasyconych;

Co warte podkreślenia ryż nie zawiera glutenu, może być więc spokojnie spożywany przez osoby cierpiące na nietolerancję tego składnika. Do zalet ryżu zaliczamy także jego lekkostrawność oraz regulowanie poziomu cukru we krwi. Dzieje się tak, ponieważ ryż ma niski indeks glikemiczny i jest trawiony w powolny sposób. Spożywanie ryżu powoduje także obniżenie poziomu cholesterolu w organizmie.

Ryż – najczęściej spotykane odmiany

Ryż biały – najbardziej popularna odmiana. Uboższy w składniki odżywcze od innych, ale za to gotuje się najszybciej;

Ryż brązowy – zawiera najwięcej dobrych składników odżywczych;

Ryż czarny – zawiera podobnie dużo dobrych składników odżywczych co ryż brązowy. Ma delikatny orzechowy smak i zapewnia potrawom egzotyczny wygląd;

Ryż czerwony – ryż niełuskany podobny do ryżu brązowego;

Podsumowanie

  • Ryż powinien zagościć w diecie każdego z nas. Ma wiele witamin, minerałów oraz błonnika.
  • Ryżowar to urządzenie, które pozwoli ci ugotować ryż bez jego sklejania i utraty cennych składników.
  • Ryżowar nadaje się także do gotowania innych produktów, np. kaszy, czy makaronu. Przygotujesz tu także zdrowe dania na parze.
5/5 - (5 głosów)