Otaczające nas powietrze jest coraz bardziej zanieczyszczone. Na szczęście świadomość ludzi, jak istotne jest oddychanie czystym powietrzem, stale wzrasta. Z tego powodu rosnącym zainteresowaniem cieszą się oczyszczacze powietrza. W poniższym artykule wyjaśnimy, jak działa oczyszczacz powietrza oraz z jakich elementów jest zbudowany.
Oczyszczacze powietrza to urządzenia, które usuwają z niego zanieczyszczenia oraz alergeny. Pomagają nam w lepszym oddychaniu i korzystnie wpływają na zdrowie poprzez eliminowanie toksycznych substancji z powietrza. Oczyszczone powietrze ma pozytywny wpływ na jakość snu, odporność organizmu i lepsze samopoczucie. W poniższym artykule odpowiadamy na pytanie, jak działa oczyszczacz powietrza?
Spis treści:
- Filtry w oczyszczaczach powietrza
- Oczyszczacz powietrza – jak działa?
- Jak działają oczyszczacze z filtrami HEPA i węglowymi?
- Jak działają oczyszczacze powietrza z jonizatorem?
- Wiatraki w oczyszczaczach powietrza
- Oczyszczacz powietrza z jonizatorem
- Oczyszczacz powietrza – panel sterowania
- Obudowy oczyszczaczy powietrza
- Oczyszczacz powietrza – Ranking i Cena 2022
Filtry w oczyszczaczach powietrza
Większość oczyszczaczy powietrza wyłapuje zanieczyszczenia i przepuszcza je przez filtry. Można powiedzieć, iż są one najbardziej istotnym elementem tych urządzeń. Najczęściej stosuje się filtry wstępne, HEPA oraz filtry węglowe.
Filtry wstępne to grubo tkane siatki, których zadaniem jest zbieranie dużych cząsteczek kurzu oraz sierści zwierząt domowych.
Filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air) pomagają w usuwaniu większości alergenów znajdujących się w powietrzu. Filtr HEPA musi być w stanie przechwytywać cząsteczki o wielkości 0,3 mikrona ze skutecznością wynoszącą minimum 85%. Najlepsze filtry HEPA charakteryzują się skutecznością równą lub wyższą 99,97%. Filtr HEPA zbiera zanieczyszczenia, które zostają uwięzione we włóknach szklanych. Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA będzie doskonałym wyborem dla alergików, astmatyków oraz osobami, które często miewają katar. Zbierają zarodniki pleśni, sierść zwierząt domowych, pyłki kurz i inne niebezpieczne alergeny.
Filtry węglowe są często używane jako filtry wstępne, a ich zadaniem jest przede wszystkim usuwanie nieprzyjemnego zapachów. Węgiel aktywowany reaguje chemicznie z większymi cząsteczkami w powietrzu, dzięki czemu pozbywa się brzydkiego zapachu. Oczyszczacze powietrza z filtrami węglowymi są w szczególności polecane w mieszkaniach, w których panuje nieprzyjemny zapach wywołany paleniem papierosów lub obecnością zwierząt.
Oczyszczacz powietrza – jak działa?
Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od konkretnego modelu. Większość z nich używa dwóch lub trzech poniższych technologii. Trzy główne rodzaje filtracji obejmują:
- Filtr HEPA
- Filtr węglowy
- Generator jonowy (jonizator)
Jak działają oczyszczacze z filtrami HEPA i węglowymi?
Jeśli w oczyszczaczu powietrza zamontowany jest filtr HEPA, działa on przez zasysanie powietrza. W zależności od modelu powietrze może być zasysane naturalnie lub za pomocą specjalnego wiatraczka. Wessane powietrze przechodzi następnie przez gęsty, papierowy filtr HEPA, który wychwytuje zanieczyszczenia. Z powietrza, które przeszło przez filtr HEPA zostaje usunięte aż do 99,97% cząsteczek, które mogą powodować astmę i alergię.
Niektóre oczyszczacze powietrza wyposażone są też w filtr węglowy. Zbiera on zanieczyszczenia, które odpowiadają za zapachy w Twoim domu. Węgiel aktywowany reaguje z zassanym powietrzem, dzięki czemu usuwa z niego niepożądane zapachy. Filtr HEPA nie potrafi usuwać zapachów, jeśli więc zależy Ci na ich pozbyciu się, wybierz oczyszczacz powietrza z dodatkowym filtrem węglowym.
Jak działają oczyszczacze powietrza z jonizatorem?
Generator jonowy występuje w bardziej zaawansowanych modelach oczyszczaczy powietrza. Jest to funkcja, która powoduje wysyłanie jonów do powietrza w całym pomieszczeniu. Jony te wyłapują następnie szkodliwe cząsteczki, dzięki temu zanieczyszczenia stają się cięższe. Sprawia to, że szkodliwe cząstki nie krążą w powietrzu, lecz spadają na podłogę lub zostają zassane z powrotem do urządzenia (oczyszczacz łatwiej wyłapuje cząsteczki o większej masie).
Wiatraki w oczyszczaczach powietrza
Oczyszczacze powietrza używają wiatraków w celu zassania powietrza, które zostanie przefiltrowane. Oczyszczacz bez wiatraka (powietrze przepływa naturalnie po pomieszczeniu) są zdecydowanie cichsze, lecz mniej skuteczne. Warto zdecydować się na oczyszczacz z możliwością regulacji obrotów wiatraka, dzięki czemu będzie mniej uciążliwy w trakcie naszego snu. Na rynku dostępne są też oczyszczacze powietrza, które automatycznie dostosowują obroty wiatraczka do stopnia zanieczyszczenia powietrza.
Oczyszczacz powietrza z jonizatorem
Wiele oczyszczaczy powietrza posiada wbudowany jonizator. Jonizator sprawia, że napięcie prądu jest aplikowane do szeregu wbudowanych igieł, tworząc elektrony, które są wyładowywane w powietrzu. Ujemne jony rozprowadzane po pomieszczeniu przyczepiają się do cząsteczek kurzu, pyłków dymu papierosowego i sierści zwierząt. Po połączeniu z nimi tworzą większe cząstki, które łatwiej przedostaną się do oczyszczacza powietrza. Tam, zostaną pochłonięte i uwięzione na powierzchni filtra HEPA. Jonizator wspomaga więc efektywną pracę oczyszczacza. Jego kolejnym plusem jest też to, że zmniejsza ilość osiadającego kurzu.
Oczyszczacz powietrza – panel sterowania
Panel sterowania w oczyszczaczach powietrza różni się w zależności od dostępnych funkcji. Przydatną funkcją jest timer, dzięki któremu możemy nastawić automatyczne wyłączenie się urządzenia. Możemy też wyjść z domu i nastawić oczyszczacz, by pracował w konkretnych godzinach. Dzięki temu wrócimy do oczyszczonego mieszkania wolnego od nieprzyjemnych zapachów. Warto rozejrzeć się też za oczyszczaczem, który wskazuje konieczność wymiany filtrów. Wbudowane czujniki sygnalizują, iż filtry są zanieczyszczone, co powoduje spadek wydajności urządzenia. Niektóre urządzenia pozwalają na wybór prędkości wiatraczków, dzięki czemu zredukujemy ich hałas w trakcie snu, czytania lub oglądania telewizji. Mówiąc o panelu sterowania, warto wspomnieć też o pilocie, który pozwoli na obsługę urządzenia na odległość.
Obudowy oczyszczaczy powietrza
Nowoczesne oczyszczacze powietrza to urządzenia, które nie straszą już wyglądem. Gustowne obudowy wykonuje się z wysokiej klasy tworzyw, plastiku oraz szczotkowanego metalu. W nowoczesnych pomieszczeniach świetnie sprawdzą się urządzenia o minimalistycznym wyglądzie z dotykowym panelem sterującym. Niektóre z obudów oczyszczaczy posiadają podwójne ścianki, dzięki którym wibracje i hałas emitowany przez urządzenie ulegają znacznemu zmniejszeniu.