Na popularności zyskały ostatnio dwa urządzenia – kamerki GoPro oraz drony. Te dwa urządzenia mogą świetnie ze sobą współpracować. Nagrany dzięki kamerze GoPro obraz będzie może i dobrej jakości, jednak bez gadżetu stabilizującego, mogą występować nieprzyjemne dla oka drgania, wówczas efekt nie będzie na najwyższym poziomie. W takim przypadku najlepszą inwestycją będzie zakup gimbala.

Czym jest gimbal?

Jest to urządzenie, którego zadaniem jest stabilizowanie kamery, aby nie powstawały drgania. Nagrywanie staje się płynne i wyraźne, a obraz wyróżnia się dobrą jakością. Określenie pochodzi z języka angielskiego i oznacza urządzenie do utrzymywania kątowego położenia. Mowa tutaj o szerokim zestawie czujników oraz mechanizmów. Gimbal przez cały czas kontroluje kąt kamery i steruje nią tak, aby pozostawała bez ruchu. Na jaki gimbal warto zwrócić uwagę? Gimbal musi być:

  • Dopasowany do konkretnego modelu GoPro,
  • lekki,
  • solidny,
  • wytrzymały.

Gimbal 2- czy 3- osiowy?

W sklepach zakupić można zarówno gimbale 2D, jak i 3D. Czym się one od siebie różnią? W ogólnym rozumowaniu uważa się, że przestrzeń ma trzy wymiary oznaczone kolejno Z, Y, Z. Jeżeli gimbal zachowany jest w technologii 3D, wówczas można się spodziewać, iż stabilizuje obraz we wszystkich tych wymiarach. Gimbale 2- osiowe są nieco prostsze i stabilizują zaledwie dwa wymiary, czyli X i Y. Wymiar Z zostaje pominięty. Można więc wywnioskować, iż lepszym zakupem będzie gimbal 3D, gdyż daje więcej możliwości, precyzji oraz swobody nagrywania.

Waga i wymiary gimbala

Niezwykle ważnym aspektem jest waga oraz wymiary gimbala. Kompaktowe wymiary docenią miłośnicy podróży, którzy nie chcą nosić ciężkiego sprzętu. Oczywiście waga i wymiary są również ważne, kiedy gimbal ma stabilizować kamerkę GoPro przytwierdzoną do drona. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, jakie możliwości ma nasz sprzęt i opierając się na tych danych należy wybrać gimbala.

Gimbal a konkretny model GoPro

Większość gimbali na rynku została zaprojektowana pod dany typ kamer. Producenci tych małych pomocników dopasowują wymiary pod większość kamerek GoPro zarówno tych nowszych, jak i tych starszych. Kamery te to najpopularniejsze urządzenia do nagrywania na rynku. Kiedy dokonamy już zakupu kamery GoPro należy w sieci wyszukać model gimbala dopasowany do tego, konkretnego modelu, gdyż zakup stabilizatora do nowszej wersji kamery, może poskutkować zasłonięciem ekranu kamery.

Czy warto zainwestować w gimbal do GoPro?

Jeżeli jesteś fanem nagrywania, kamerujesz podróże lub zajmujesz się nagrywaniem filmików do sieci, musisz koniecznie rozważyć zakup gimbala. Dzięki temu obraz będzie stabilny, a widzowie będą doceniali dobrą jakość obrazu. Zakup drona i kamerki wiąże się z dużymi kosztami, więc zakup gimbala wydaje się w tym przypadku wręcz tanim wydatkiem. Stabilizacja obrazu jest również konieczna podczas zjazdów ze stoku lub podczas wykonywania ekstremalnych zadań jak na przykład skok ze spadochronem. Drgania będą niewyczuwalne, a kamerzysta będzie mógł czuć się swobodnie z przytwierdzoną do kasku kamerą.

Ranking Gimbali do GoPro 2022

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
5/5 - (1 głosów)