Dzięki odpowiedniej grawerce  jesteśmy w stanie wykonywać niezwykłe przedmioty, np. na potrzeby prezentów dla najbliższych. Grawerowanie ozdobne to również doskonały sposób na spędzanie czasu wolnego. Jaka zatem będzie dobra grawerka, odpowiadająca naszym potrzebom?

Grawerka do szkła, metalu czy drewna to doskonałe narzędzie dla hobbystów. Grawerowanie może stać się także sposobem na życie. Dzięki odpowiedniej grawerce, możemy tworzyć napisy, wzory i malunki na brelokach, szkatułkach, kubkach, szklankach i różnych innych przedmiotach, które podsunie nam nasza wyobraźnia. Na początku przygody z grawerowaniem trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: jaką grawerkę wybrać?

Grawerka ręczna czy elektryczna

Grawerowanie może odbywać się w sposób manualny bądź elektryczny. W tym pierwszym przypadku używamy przede wszystkim siły naszych mięśni. Do grawerowania ręcznego używa się takich przedmiotów jak rylec, dłuto, rysik czy gładzik polerski. Przy pomocy rylca można grawerować w drewnie czy skórze, natomiast dłuto będzie przydatne do pracy w metalu bądź szkle.

Grawerka wraz z zestawem wiertełek i innych końcówek. Idealnie sprawdza się do ozdabiania szkła, metalu czy innych materiałów.
Grawerka wraz z zestawem wiertełek i innych końcówek. Idealnie sprawdza się do ozdabiania szkła, metalu czy innych materiałów.

Z kolei grawerka elektryczna, ze względu na wymienność końcówek, łączy w sobie wszystkie właściwości przedmiotów do grawerki ręcznej. To poręczne urządzenie, którym można wykonywać ryty bez wysiłku fizycznego. Dobrze skonfigurowana grawerka elektryczna pozwali na wykonywanie precyzyjnych wzorów o różnej głębokości. Grawerką elektryczną pracuje się łatwiej i szybciej, co ma znaczenie, jeśli grawerujemy nie tylko hobbystycznie.

Wymienialne końcówki do grawerki

Decydując się na to, jaką grawerkę elektryczną kupić, powinniśmy zwrócić uwagę na aspekt wymiennych końcówek. Do dekorowania zróżnicowanych materiałów zazwyczaj służą końcówki diamentowe, karbidowe lub węglikowe. Ponadto, dobrze jeśli zestaw grawerski na początek będzie zawierał:

  • sztyfty do konturowania i liniowania,
  • kulę i stożek do matowienia szkła,
  • kulę i cylinder do szlifowania i grawerowania.

Jaką grawerkę wybrać i kupić?

Jeśli zdecydujemy się na wygodną grawerkę elektryczną z wymiennymi końcówkami, musimy także zwrócić uwagę na kilka innych aspektów, które będą miały znaczenie w codziennej pracy.

  • Wyposażenie – dobra grawerka oprócz zestawu wierteł powinna posiadać także regulację głębokości posuwu, co pozwala na tworzenie bardziej zróżnicowanych rytów. Ponadto, warto kupić urządzenie z akumulatorem, ponieważ ciągnący się kabel zasilania może przeszkadzać podczas grawerowaniu szczegółowych wzorów.
  • Wygoda – jest bezpośrednio powiązana z wyposażeniem. Ale na wygodę obsługi wpływają także: waga urządzenia – im lżejsze, tym lepsze; moc – jeśli chcemy grawerować twarde materiały, lepiej poszukać urządzenia o dużej mocy; poziom drgań  – należy szukać grawerki o niskim poziomie drgań, który nie będzie męczący dla trzymającej urządzenie ręki.
  • Ergonomia – wybierając grawerkę należy zdecydować się na takie urządzenie, które po prostu dobrze leży nam w ręce. Dodatkowym atutem będzie praktyczna walizka, w której będziemy mogli trzymać narzędzie razem z końcówkami, jak i resztą akcesoriów.

Grawerka – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Zestaw do grawerowania.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
Oceń