Systemy ogrzewania w domu to przede wszystkim tradycyjne grzejniki oraz ogrzewanie płaszczyznowe. Różnica między nimi to nie tylko zasada działania i warunki montażowe, ale również przystosowanie do zasilania wodą o różnej temperaturze. Początkującemu inwestorowi często trudno podjąć decyzję i dopasować system do swoich potrzeb, dlatego pojawia się pytanie co wybrać – podłogówkę czy grzejniki? Warto dowiedzieć się, który sposób ogrzewania będzie odpowiedni pod warunki danego domu, aby uzyskać jak najlepszy efekt. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się co lepsze – podłogówka czy grzejniki w przypadku Twojego domu!

Pompa ciepła do podłogówki
Pompa ciepła do podłogówki

Z tekstu dowiesz się:

  • w jaki sposób są montowane i funkcjonują oba systemy ogrzewania,
  • jakie są wady i zalety obydwu systemów,
  • który system sprawdzi się lepiej do pompy ciepła.

Choć ogrzewanie płaszczyznowe cały czas zyskuje na popularności, to w istniejących budynkach i mieszkaniach najczęściej i tak możemy spotkać grzejniki podłączone do wodnej instalacji c.o. W przypadku remontu wielu inwestorów, w zależności od stanu i rodzaju instalacji i źródła ciepła, decyduje się na pozostawienie grzejników lub przejście na wodne ogrzewanie podłogowe, co nie zawsze jest takie proste. Warto się więc zastanowić, co lepsze – podłogówka czy grzejniki?

Podłogówka czy grzejniki do gazu i nie tylko – jak działają oba systemy ogrzewania?

Elementem grzejnym w przypadku ogrzewania płaszczyznowego jest betonowa wylewka – aby ją wykonać w modernizowanym budynku należy go opróżnić (lub przynajmniej część pomieszczeń). Taki jastrych stanowi dodatkowe obciążenie stropów i nie zawsze jest to możliwy do zrealizowania. Natomiast przy planowaniu systemu grzewczego w nowych budynkach najczęściej wybierane jest już ogrzewanie płaszczyznowe.
Różnica pomiędzy grzejnikami i ogrzewaniem podłogowym to przede wszystkim sposób przekazywania ciepła. Grzejniki oddają je głównie na drodze konwekcji, czyli unoszenie się ciepła spowodowane różnicą temperatury poszczególnych warstw powietrza wydostającego się z urządzenia grzewczego. Taki ruch powoduje przemieszczenie się ciepłego i zimnego powietrza w całym pomieszczeniu, a to umożliwia jego szybkie ogrzanie. Podłogówka oddaje ciepło na drodze promieniowania. Ogrzane powietrze rozchodzi się od dołu. Pionowy rozkład temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach jest optymalny dla domownika. Temperaturę odbieramy jako komfortową, gdy przy stopach jest około 23-24°C, natomiast wyżej jest chłodniej.

Wady i zalety rozwiązań – podłogówka czy grzejniki? Co lepiej wybrać?

Komfortowa temperatura pomieszczenia ogrzewanego podłogowo jest zwykle o 1-2 stopnie niższa, niż w przypadku ogrzewania grzejnikami. To oznacza oszczędność, bowiem obniżenie temperatury nawet o 1°C skutkuje około 5% zmniejszeniem zużycia energii. Grzanie przez promieniowanie wywołuje także wyraźnie słabszy ruch powietrza. Jest to rozwiązanie zalecane alergikom.

Brak grzejników to również możliwość swobodnej aranżacji pomieszczeń, jednak należy pamiętać, że podłoga nie może być znacznie zasłonięta np. dużymi, masywnymi meblami. Wadą zastosowania ogrzewania podłogowego jest ograniczenie w zakresie wykończenia podłogi. Mogą być to płytki, panele lub deski wielowarstwowe, ale tylko takie, które nie będą blokowały przepływu ciepłego powietrza. Tradycyjny parkiet w tym przypadku odpada. Dodatkowo koszt instalacji podłogowej to, około 20-30% więcej poniesionych nakładów finansowych niż w przypadku ogrzewania tradycyjnego.

Grzejniki mają natomiast małą bezwładność cieplną, co powoduje, że pomieszczenie szybko się nagrzewa więc można ograniczyć ogrzewanie, gdy przestaje być potrzebne. W przypadku ogrzewania podłogowego na zmianę temperatury o 1°C czeka się nawet kilka godzin. Ogrzewanie podłogowe można zamontować w całym domu. Będzie dobrym rozwiązaniem m.in. w przedpokoju. Pomaga w dosuszeniu przemoczonych butów i szybszym wysychaniu mokrej posadzki. Ale ze względu na specyficzny sposób działania, w pomieszczeniach w których szybko chce się zmienić temperaturę (np. w sypialni) lub we wnętrzach, w których znaczna część zasłonięta jest przez sporą zabudowę (np. garderoba), lepszą opcją może okazać się wybór grzejników. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie grzejnika w łazience, aby suszyć na nim ręczniki (może być zasilany wodą grzewczą o niższej temperaturze).

Temperatura wody zasilającej ogrzewanie podłogowe musi być niższa niż w przypadku centralnego ogrzewania z grzejnikami konwekcyjnymi. Jeśli nie podgrzewa jej niskotemperaturowe źródło ciepła, jak pompa ciepła lub kocioł gazowy kondensacyjny, a konwencjonalny kocioł pracujący na wyższych parametrach, to w instalacji musi być zastosowany układ obniżający temperaturę wody, zanim trafi do rur podgrzewających podłogę.

Instalacja grzewcza, niezależnie od rodzaju, powinna być zamontowana według projektu, uwzględniając rzeczywiste dane, takie jak zapotrzebowanie na ciepło czy temperatury obliczeniowe. Jednak w przypadku ogrzewania podłogowego jest to szczególnie ważne. Wszystkie elementy grzewcze (rury, kanały, kable) pokrywa się warstwą wylewki betonowej, więc później wszystkie ewentualne poprawki mogą być wręcz niemożliwe do wykonania.

Jakie rozwiązanie do pompy ciepła? Podłogówka czy grzejniki

Nowoczesne urządzenia grzewcze, takie jak pompy ciepła czy kotły kondensacyjne jak np. ecoTEC plus marki Vaillant, pracują z najwyższą sprawnością, kiedy podgrzewają wodę grzewczą do temperatury nie większej niż 55°C. System niskotemperaturowy jest skuteczny, chociaż zużywa mniej energii, ponieważ woda podgrzewana jest do niższej temperatury.

Większa powierzchnia wymiany ciepła może być zasilana czynnikiem grzewczym o temperaturze 30-35°C, a mimo to pozwala na utrzymanie w pomieszczeniach temperatury na poziomie 22-23°C. Ale to nie oznacza, że urządzenia te nie nadają się do instalacji grzejnikowej. Istotna z punktu widzenia efektywności działania pompy ciepła do podłogówki czy grzejników jest różnica temperatur pomiędzy dolnym źródłem a temperaturą zasilania instalacji – tak, aby była jak najniższa. Dlatego do współpracy z pompą ciepła zaleca się grzejniki niskotemperaturowe. Tak nazywane są modele grzejników o specjalnej konstrukcji i większej powierzchni wymiany ciepła. Przystosowane są do pracy z temperaturą rzędu 45°C. W połączeniu ze sterowaniem pogodowym pozwoli to na pracę urządzeń grzewczych z najwyższą efektywnością przez cały sezon grzewczy.

Odpowiedź na pytanie, czy podłogówka, czy grzejniki są lepszym rozwiązaniem zależy w dużej mierze od możliwości technicznych w danym budynku. Warto jednak zasięgnąć opinii ekspertów, jak np. serwisantów marki Vaillant, którzy indywidualnie ocenią każdą możliwość i podpowiedzą optymalne rozwiązanie.