Nowocześnie urządzona kuchnia wymaga przemyślenia pod względem koncepcji, jak i dodatków. Jak urządzić kuchnię modnie i z pomysłem? Jaki wybrać wystrój kuchni: prowansalski, skandynawski czy może rustykalny? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru mebli i sprzętów kuchennych? Czego unikać, a na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy, jak schludnie i gustownie urządzić kuchnię!
Spis treści:
Urządzanie kuchni krok po kroku
Bez względu na to, jaki styl kuchni zdecydujemy się wybrać, ważne jest, aby zawczasu pomyśleć o sprzętach kuchennych. Te powinny charakteryzować się nie tylko niskim zużyciem energii elektrycznej, ale również prostą, minimalistyczną oraz równocześnie funkcjonalną linią stylistyczną. Jest to szczególnie ważne, ponieważ nie mogą one wybijać się poza motyw przewodni kuchni. Warto postawić na sprzęt do zabudowy o subtelnym, ponadczasowym designie.
Drugim ważnym elementem jest dobór mebli kuchennych dopasowanych do konkretnego stylu. Nie zawsze muszą być to wykonywane na specjalne zamówienie projekty. W poszukiwaniu mebli do kuchni prowansalskiej lub rustykalnej warto udać się na targ staroci lub też kupić je z drugiej ręki i odnowić w domowym zaciszu. Dodadzą one niepowtarzalnego klimatu wnętrzu i jednocześnie pozwolą zaoszczędzić środki.
Trzecią kwestią jest podział kuchni na trzy strefy: ogólną, zadaniową oraz dekoracyjną. Pierwsza stanowi centralny punkt oświetlenia wyznaczający środek pomieszczenia; druga to strefa pracy na linii lodówka-blat-kuchenka, zaś trzecią stanowią ustawione na bokach dekoracje i elementy zdobnicze.
Wystrój kuchni – na co zwrócić uwagę?
Wystrój kuchni zależeć w dużej mierze będzie od stylu, w jakim to pomieszczenie jest urządzone. Przede wszystkim pomieszczenie powinno odzwierciedlać nasz gust, który możemy zauważyć nie tylko w kuchni, ale również w łazience czy w salonie. Z jednej strony mamy kuchnie minimalistyczne, czego przykładem jest styl skandynawski. Tu wszystko jest pochowane do szaf i szuflad, nie ma miejsca na półki z przyprawami czy akcesoria do gotowania. Schludny porządek na blacie, proste zabudowy bez żadnych elementów zdobniczych i błyszcząca, lakierowana, najczęściej w jednym lub dwóch kolorach powierzchnia nie pozostawiają wiele miejsca na dekoracje. Jeśli zależy nam na wystroju kuchni, warto kierować się w stronę kuchni prowansalskiej i rustykalnej – to style dające duże możliwości aranżacyjne, przy czym styl wiejski jest dedykowany raczej kuchniom w domach, w których można dodatkowo ustawić kaflowy piec lub duży kominek. Nieco mniej popularne są kuchnie industrialne, retro, w stylu Hampton, śródziemnomorskim oraz angielskim. Przyjrzyjmy się trzem najpopularniejszym kuchniom i ich dodatkom.
Kuchnia w stylu skandynawskim
Kuchnia w stylu skandynawskim błędnie kojarzona jest z kuchnią minimalistyczną, bo chociaż dominuje w niej biel, szarość oraz beż, to jednak główną rolę grają subtelne dodatki. Wnętrze kuchni jest przytulne, urządzone prosto, ale jednocześnie funkcjonalnie i ze smakiem. Ściany są najczęściej pomalowane w stonowanych, neutralnych barwach, dzięki czemu optycznie powiększa się pomieszczenie dzięki odbijaniu dziennego światła. Podłogi powinny być w naturalnych barwach drewna. Jasne kolory dominujące w przestrzeni wynikają z umiłowania mieszkańców Skandynawii do naturalnych materiałów: drewna w różnorodnej gamie kolorystycznej, od bieli, poprzez klasyczny brąz, aż po odcienie szarości. Dodatki do kuchni tworzą przede wszystkim szklane pojemniki w różnych kształtach i rozmiarach, jak i drewniane akcenty w postaci wiklinowych koszyczków i wieszaków, jak i lnianych i bawełnianych ściereczek i poduszek. A co z obrusami i zasłonami? Delikatne pastelowe barwy współgrają zarówno z gładkimi materiałami, jak i tymi bardziej odważnymi, np. w kratę lub w pasy:
– Styl skandynawski w kuchni zbudują też dwa wzory. Kratka i paski to duet idealny, a cały sekret tkwi w ich umiejętnym połączeniu. Paski na firance oraz kraciasty bieżnik? Jak najbardziej. Zadbaj tylko o to, by miały jeden kolor lub zestaw je z gładkimi elementami, np. jednobarwnym obrusem. Orientalne i botaniczne wzory zostaw na inną okazję – czytamy w poradniku Kuchnia w stylu skandynawskim.
Aby przełamać akcenty białe i drewniane, warto postawić na wystrój wnętrza z dodatkiem niebieskich, żółtych lub delikatnie fioletowych dodatków, np. doskonale sprawdzą się tu zioła w barwnych doniczkach lub ręcznie wyszywane poduszki na krzesła.
Kuchnia skandynawska nie lubi zbędnego zamieszania, dlatego sprzęty AGD najlepiej wybierać te pod zabudowę, podobnie jak i oświetlenie: sprawdzą się tu podwieszane sufity oraz subtelnie schowane pod meblami paski ledowe. Obowiązkowo musi to być światło ciepłe, ewentualnie neutralne, zbliżone do światła dziennego. Skandynawowie nie przepadają za chłodnymi tonami, dlatego należy unikać żarówek o zimnej barwie.
Kuchnia w stylu prowansalskim
Kuchnia prowansalska to inaczej kuchnia w stylu francuskim, skąd tez wzięła się nazwa stylu. Prowansja to region południowej Francji charakteryzujący się niezliczoną wręcz ilością lawendowych pól okrytych promiennym słońcem. Taka kuchnia wypełniona jest starociami, które nadają jej swojskiego, ciepłego klimatu. Wbrew pozorom, pomieszczenie inspirowane stylem prowansalskim to nie białe meble i fioletowe dodatki. Owszem, biel jest ważna, niemniej o wiele lepiej widziane są meble w ciepłych odcieniach beżu i pastelowym niebieskim. Meble białe, w przeciwieństwie do stylu skandynawskiego, powinny być lekko postarzane, jakby nadgryzione zębem czasu. Dzięki temu naturalnie będą się komponować z wiklinowymi koszami, starymi kredensami oraz ręcznie haftowanymi serwetkami.
– W estetyce prowansalskiej ważne są też detale. Jeśli więc nie możesz urządzić całej kuchni w stylu prowansalskim, wprowadź sielski klimat dzięki dodatkom, znalezionym na targach staroci – np. świecznikom, wazonom czy ceramice – czytamy w poradniku Kuchnia w stylu prowansalskim.
W kuchni prowansalskiej wszystko jest wolnostojące, nie ma miejsca na zabudowy i sprytne ukrywanie wielu rzeczy. Drewniana podłoga powinna być oświetlona ciepłym światłem żyrandola i świeczników ustawionych na kuchennych blatach. Tu panuje artystyczny nieład: szafka ze zmywakiem może stanowić osobny element, stary kredens skrywa w środku suszone zioła, zaś na podłodze w kątach stoją wiklinowe kosze ze świeżą lawendą. Naczynia mogą być istną mieszanką stylów, ważne jest tylko, aby posiadały kwiatowe akcenty. Mile widziane są firanki i zasłonki w pastelowych, ciepłych barwach, zarówno fioletu, jak i w odcieniach pomarańczowo-brązowych. Ważne są roślinne ornamenty oraz bibeloty: skrzyneczki z ziołami i kwiatami, jak i różnego rodzaju ramki, szufladki i pudełka wypełnione szpargałami. Na ścianach można powiesić ręcznie wykonane dekoracje decoupage.
Kuchnia w stylu rustykalnym
Kuchnia rustykalna to sielska kuchnia naszych babć, w której zatrzymał się czas. I chociaż taka przestrzeń wydaje się być daleka od nowoczesnych rozwiązań, to nic bardziej mylnego! Zmywarkę czy kuchenkę mikrofalową ukrywa się w drewnianych zabudowach. Na pierwszym planie wysuwają się stare kredensy i komody służące do ekspozycji naczyń, wazonów oraz szkieł. Kuchnia rustykalna to coś więcej niż drewniana podłoga: prostotę i przytulność zapewniają sielskie łyżki, ceramiczne doniczki i ręcznie plecione koce i szale. Jaki wybrać kolor ścian do kuchni w stylu wiejskim?
– Ściany w kolorze białym lub pastelowym nie przytłoczą wnętrza, a dodatkowo będą doskonałym tłem dla oryginalnych, drewnianych mebli. Sprawdzą się tu też wszelkie odcienie kojarzące się z przyrodą: błękity, zielenie, kolory ziemi oraz barwy jesieni – radzą autorzy publikacji Kuchnia w stylu rustykalnym.
Zamiast farby można postawić na klasyczną terakotę, cegły oraz kamień. Meble mają z jednej strony prostą konstrukcję, zaś z drugiej są ozdobione w motywy roślinne, delikatne rzeźbienia oraz listwy dekoracyjne, np. ażurową plecionkę. Kuchnia rustykalna stawia mocny akcent na dodatki wykonane z drewna, kamienia, cegły oraz ceramiki. Tutaj nie znajdziemy miejsca na dodatki typu glamour czy nowoczesne akcesoria kuchenne. Tu królują stare kamionki, fajansy, ciężkie wałki oraz żeliwne saganki. W centrum kuchni powinien znajdować się drewniany stół w towarzystwie ław z poduszkami oraz niewielkich stołeczków. A co ze sprzętami kuchennymi? Powinny być dopasowane do ogólnego wystroju kuchni, dlatego warto postawić na urządzenia retro: nie mają one wyświetlaczy elektronicznych, ale swoją funkcjonalnością nie ustępują najlepszym modelom. Nadają one z jednej strony swojskiego, ale i eleganckiego klimatu pomieszczeniu. W kuchni rustykalnej powinno się znaleźć miejsce również na piec kaflowy lub kominek z żeliwnymi drzwiczkami.
Reasumując, urządzanie kuchni skandynawskiej jest najmniej czasochłonne, najwięcej uwagi i energii wymaga kuchnia prowansalska oraz rustykalna. Warto jednak poświęcić się temu, wszak właśnie to pomieszczenie jest sercem każdego domu, w którym spędzamy często najpiękniejsze chwile naszego życia.