Olej w kosiarce spalinowej ma bardzo ważną funkcję, ponieważ jego zadaniem jest smarowanie pracujących podzespołów i zmniejszanie tarcia, a także rozpuszczanie zanieczyszczeń z silnika. Istotnym jest, by wybrać odpowiedni olej do kosiarki spalinowej. Jaki olej do kosiarki wybrać?

Jaki olej do kosiarki – syntetyczny czy mineralny?

Przed zakupem oleju do kosiarki warto sprawdzić, jaki rodzaj oleju będzie najlepszy. Olej syntetyczny posiada bardzo dobre parametry – chodzi głównie o stabilność termiczną, która radzi sobie w przypadku wysokich temperatur. Co ważne konsystencja tych olejów jest taka sama również przy niższych temperaturach na zewnątrz. Jak wiemy trawę kosimy w różnych warunkach, nie tylko w upalne dni, dlatego konsystencja oleju jest tutaj ważna. Co ważne są także oleje syntetyczne, które zmniejszają ilość zużywanego paliwa, co daje oszczędność.

Jaki olej do kosiarki wybrać? Przede wszystkim należy zastanowić się nad rodzajem urządzenia i napędzającym je silniku.
Jaki olej do kosiarki wybrać? Przede wszystkim należy zastanowić się nad rodzajem urządzenia i napędzającym je silniku.

Z kolei olej mineralny jest wykorzystywany przy małych kosiarkach, które mają ograniczoną moc. Przy większych urządzeniach spada jego lepkość, co zmniejsza ochronę silnika przed zatarciem. Będzie on z kolei idealny dla małych kosiarek, które pracują w niskich temperaturach.

Jaki traktorek kosiarkę wybrać? Zobacz najnowszy ranking!

Jaki olej do kosy spalinowej z silnikiem dwusuwowym?

Kosa spalinowa z takim silnikiem powinna mieć podawaną mieszankę, która składa się z benzyny oraz oleju. Olej wraz z pracą silnika spala się z benzyną, dlatego trzeba go wciąż uzupełniać. Nieco starsze modele podkaszarek posiadają takie rozwiązanie, dlatego trzeba zawsze pamiętać o proporcjach mieszania oleju z benzyną. Taką mieszankę możemy przechowywać w kanistrze i dolewać w razie potrzeby.

Ponieważ w tym wypadku olej jest jednie dodatkiem do paliwa, musi mieć on w sobie rozpuszczalnik. Dzięki temu będzie on w stanie połączyć się trwale z paliwem. Istnieją również oleje z dodatkami, które mają na celu przedłużenie jego trwałości, co wpływa pozytywnie na działanie silnika. Można zakupić olej, który będzie redukował ilość tworzonego dymu generowanego przez silnik.

Olej do kosiarki czterosuwowej

Olej w tego typu kosiarkach również zużywa się w trakcie pracy. Dodatkowo traci swoje właściwości antykorozyjne. W czasie pracy w oleju zostają zanieczyszczenia, w tym opiłki metalowe i produkty uboczne spalania paliwa – siarka i woda. Dzięki szybkiej wymianie oleju w kosiarce mamy pewność, że urządzenie będzie działało długo i bez zarzutu.

W kosiarkach czterosuwowych znajduje się osobna miska olejowa, do której dodawany jest olej, dlatego w wypadku takich kosiarek ważna jest lepkość oleju. Olej ten musi uwzględniać niską temperaturę pracy silnika. Popularnym olejem do kosiarki jest 10w40. W tym oznaczeniu 10 oznacza lepkość związaną z niskimi temperaturami. Im jest ona niższa, tym w niższych temperaturach można wykorzystywać ten olej. Jeśli ten parametr będzie przekroczony, wtedy olej może stać się zbyt gęsty. Wtedy nie uruchomimy silnika kosiarki, a nawet możemy do zatrzeć. Z kolei 40 to lepkość oleju w wyższych temperaturach. Jeśli ten parametr będzie dobrany nieodpowiednio może się okazać, że olej stanie się zbyt wodnisty. Można zwiększyć lepkość oleju za pomocą odpowiednich dodatków. Dostępny jest m.in. detergent SAE 30.

Olej do kosiarek rotacyjnych

W kosiarkach rotacyjnych trawa ścinana jest za pomocą obracającego się noża. Takie urządzenia mają dużą moc, dlatego nie można w nich używać olejów mineralnych. Najlepiej jest więc kupić olej dedykowany dla kosiarek rotacyjnych.

Jak często wymieniać olej w kosiarce?

Najczęściej olej powinien być wymieniony po 25 godzinach pracy kosiarki. Nie jest to bardzo problematyczne, ponieważ jednorazowo do podkaszarki wchodzi około 500 do 600 ml oleju. Koszt jego wymiany nie jest więc duży, a sam proces jest bardzo ważny, ponieważ w oleju znajduje się wiele zanieczyszczeń. Warto więc pilnować czystości oleju, by urządzenie podziałało jak najdłużej. Olej usuwa się za pomocą specjalnej pompki do odsysania. Można również przechylić misę olejową tak, by olej mógł swobodnie wypłynąć.

Podsumowanie

  • Oleje do kosiarek możemy podzielić na mineralne oraz syntetyczne. Oba te rodzaje dzielą się z kolei na oleje o różnych gęstościach.
  • Najlepiej jest dobrać olej pod konkretne urządzenie – każdy silnik może wymagać użycia innego oleju.
  • Oszczędność może się nie opłacić, zwłaszcza że kosiarki potrzebują innego oleju niż samochody.
  • Olej do kosiarki można nabyć w sklepach ogrodniczych i budowlanych, które mają w swoim asortymencie podkaszarki i kosiarki.
4.1/5 - (68 głosów)