Maszyna do szycia staje się coraz bardziej pożądanym urządzeniem. Nie kojarzy się już, które zajmowały się przerabianiem i naprawą ubrań. Współczesne kobiety widzą w maszynie do szycia sposób wyróżnienia się z tłumu osób noszących ubrania z popularnych sieciówek. Marzą one o stworzeniu ciekawych kreacji, które będą podziwiane przez niejedną koleżankę i przyciągną wzrok mężczyzny. Jednakże wybór właściwej maszyny do szycia wcale nie jest łatwym zadaniem do zrealizowania. Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę przy zakupie wskazanego urządzenia?

Jaką maszynę do szycia kupić, wybrać?

Zastanawiając się nad kwestią, jaką maszynę do szycia wybrać warto poznać podstawowe typy urządzenia. Wyróżnia się następujące rodzaje sprzętu przeznaczonego do szycia:

  • maszyna do szycia ręczna – jest to mini urządzenie mieszczące się w dłoni, pełni funkcje maszyny do szycia, pozwala na wykonanie drobnych przeróbek, takich jak podwinięcie spodni, przyszycie guzika, czy też zszycie pęknięcia. Jest to bardzo dobre rozwiązanie podczas podróży.
  • maszyna mechaniczna – nowoczesne urządzenia tego typu czerpią bardzo wiele z klasycznych modeli. W przeciwieństwie do starych maszyn do szycia współczesne zaopatrzone zostały w silnik elektryczny, jednakże sposób wykonywania pracy za bardzo się nie zmienił. Włączeniu urządzenia do trybu aktywności, a także regulacja prędkości odbywa się również przez naciskanie pedału. Wybór właściwych parametrów określonego ściegu przeprowadzane jest w sposób manualny. Należy wybierać urządzenia z płynną regulacją, a także gęstością szycia.
  • maszyna elektryczna – pozwala korzystającemu wybierać ścieg, natomiast parametry szerokości oraz gęstości ustawione są w sposób fabryczny. Co więcej, ustawienia te mogą być modyfikowane z wykorzystaniem przycisków znajdujących się w obudowie maszyny. Wskazany typ sprzętu z reguły wyposażony jest w ekran LCD, który prezentuje informacje o wszystkich ustawieniach. Elektroniczne maszyny dysponują większą ilością ściegów ozdobnych. Mają także więcej funkcji dodatkowych.
  • maszyny komputerowe – są one podobne do maszyn elektronicznych. Dodatkowo mają zaprogramowane wzory liter, co pozwala na wyszywanie alfabetu. Bardzo wiele modeli nie wymaga wykorzystania nożnego rozrusznika pracy.

Na jaki rodzaj chwytacza się zdecydować: rotacyjny, czy wahadłowy?

Jest to bardzo istotna kwestia dotycząca wyboru odpowiedniej maszyny do szycia. Obecność chwytacza wahadłowego nawiązuje do starych modeli, z których korzystały nasze babcie. Takie maszyny wyposażone zostały we wkładany bębenek na dole. Natomiast maszyny do szycia z chwytaczem rotacyjnym mają chwytacz wkładany od góry, zaraz pod stopką. Czas zmiany przy chwytaczu wahadłowym jest dłuższy, generuje on także zdecydowanie większy hałas.

Dostępne ściegi w maszynach do szycia

Podczas podejmowania decyzji dotyczącej tego, jaką maszynę do szycia kupić, warto zwrócić uwagę na dostępne ściegi. Jest to jeden z podstawowych parametrów urządzenia. Liczba wzorów może kształtować się na poziomie od 10 do nawet 250. Podstawowe ściegi, jakie ma maszyna do szycia dla początkujących to ściegi proste oraz zygzakowate, które określane są jako klasyczne. Inne rodzaje ściegów, które dostępne są w opisywanych urządzeniach, są następujące:

  • ozdobne – wykorzystywane są one do przygotowywania elementów ozdobnych,
  • overlockowe – ten rodzaj ściegu znajduje zastosowanie do zszywania oraz obrębiania tkanin. Wymienia się ściek overlockowy zamknięty oraz ukośny. Urządzenia elektroniczne i komputerowe bardzo często mają ścieg określany jako superoverlockowy.
  • literki – dostępny on jest w maszynach do szycia komputerowych. Pozwala on na wyszywanie alfabetu w materiale. Istotną kwestą jest to, czy sprzęt posiada polskie znaki.

Bardzo ważna jest także szerokość oraz długość ściegu. W maszynach mechanicznych szerokość kształtuje się na poziomie maksymalnym wynoszącym 5 mm, maszyny komputerowe 7 mm. Natomiast najbardziej zaawansowane modele aż 9 mm. Długość nie jest tak istotna, gdyż wersje mechaniczne i elektroniczne dysponują podobnym zakresem skali.

Na jakie dodatkowe funkcje należy zwrócić uwagę?

Przy wyborze odpowiedniej maszyny do szycia należy również zwrócić uwagę na obecność funkcji dodatkowych, wśród których wymienia się:

  • szycie wsteczne – jest to bardzo przydatna funkcja, która może być uaktywniona w sposób manualny lub mechaniczny. Praktycznie każdy model jest wyposażony w ten parametr, jednak warto sprawdzić tę kwestię przed zakupem,
  • szycie podwójną igłą – element ten wykorzystywany jest do szycia dwukolorowych wzorów. Modele dysponują różnym rozstawem igieł w igle podwójnej, dlatego warto dowiedzieć się jaką szerokością dysponuje wybrany przez nas model urządzenia. Takie rozwiązanie sprawdzi się przy wykańczaniu bluzek oraz T-shirtów.
  • ryglowanie – jest to parametr pozwalający na zabezpieczeniu ściegu na początku oraz na końcu,
  • regulacja prędkości szycia – jest to element, który przyda się, gdy zależy nam na dokładności, czy też wyszywaniu albo naszywaniu aplikacji. Możliwość regulowania szybkości maszyny jest bardzo ważna. Ten parametr decyduje o sprawności wykonywanego zadania. Prędkość maszyny do szycia zakupionej do użytku domowego może przekroczyć 1000 wkłuć na minutę, jednak standardem jest wartość kształtująca się na poziomie 600-800.
  • obrzucanie dziurek na guziki – w zależności od wybranego modelu dostępnych jest od kilku nawet do kilkunastu wzorów obszywania dziurek na guziki,
  • nawlekacz na igły – jest to istotny element, gdyż nie jest to czynność łatwa do wykonania. W maszynach do szycia stosuje się rozwiązanie manualne oraz automatyczne,
  • pozycjonowanie igły – w mechanicznych maszynach do szycia igła zatrzymuje się, gdy zaprzestanie się szycia, w zaawansowanych modelach można wybrać pozycje igły. Drugie z zaprezentowanych rozwiązań często spotykane jest w maszynach komputerowych.
  • obcinanie nici – maszyny do szycia najczęściej dysponują nożykiem, który pozwala na skrócenie nitki. Wersje komputerowe dokonują tej czynności za pośrednictwem automatycznego przycisku, co jest sporym ułatwieniem dla korzystającego.

Jaka maszyna do szycia dla dziewczynki?

Maszyna do szycia dla dzieci działa podobnie jak dorosłe odpowiedniki. Mają one duży wybór ściegów, a mianowicie od 10 do 15 programów. Są specjalnie dostosowane do najmłodszych, a więc mniejsze oraz lżejsze. Mają zabezpieczenie chroniące paluszki dziecka przed igłą. Są one słabsze i wolniejsze, jednak nie wpływa to na ograniczenie możliwości szycia. Są idealne dla dzieci w wieku od 6 do 8 lat. Pozwalają na uszycie pluszaka, czy pierwszych ubrań.

Maszyna do szycia – Ranking 2022

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
Oceń