Przyzwyczailiśmy się do tego, że okazałe lampy wiszące umieszcza się w salonie, czyli w pomieszczeniu szczególnie reprezentacyjnym, często traktowanym jako najważniejsze wnętrze w domu lub mieszkaniu. Stylowe żyrandole tak naprawdę mogą jednak trafić też do innych przestrzeni, w tym nawet do przedpokojów.

Jakie produkty wybrać i czym powinna się wyróżniać lampa wisząca, która zawiśnie w przedpokoju i korytarzu? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Nowoczesne oświetlenie sufitowe – do czego przydaje się żyrandol w przedpokoju?

Żyrandole to jedne z najbardziej okazałych lamp wiszących, wyposażone w większą liczbę źródeł światła. Dzięki temu da się przy ich pomocy optymalnie doświetlić duże i małe wnętrza. Zazwyczaj stosuje się je jako oświetlenie główne lub strefowe. I właśnie w tej roli trafiają również do domowych przedpokojów.

Co można zyskać? Przy ich pomocy rozjaśnia się ciemne najczęściej przestrzenie, zapewniając taką ilość światła, by móc się bezpiecznie przemieszczać, bez obaw o upadek, oraz wykonywać proste czynności, nie wymagające światła zadaniowego, jak choćby ubieranie się lub zdejmowanie wierzchniego odzienia po powrocie do domu.

Gdzie zawiesić żyrandol w przedpokoju?

Żyrandole montuje się w różnych częściach przedpokoju. Wszystko zależy oczywiście od wielkości wnętrza i jego charakterystyki.

Zazwyczaj umieszcza się lampy tego typu centralnie, by równomiernie doświetliły całe pomieszczenie. Zdarza się jednak, że okazała oprawa dekoracyjna trafia nad lustro w przedpokoju, by rozjaśnić to szczególne miejsce, wymagające lepszych warunków oświetleniowych. Niekiedy montuje się je również w przylegających do przedpokoju korytarzach lub garderobach.

Najmodniejsze lampy do przedpokoju – wybór żyrandoli

Jaki żyrandol wybrać, by sprawdził się w przedpokoju? Wszystko zależy oczywiście od tego, jaką przestrzenią się dysponuje. Na szczęście w miejscach takich, jak Azzardo, da się znaleźć spory wybór rozwiązań o zróżnicowanej estetyce, wielkości i formie.

Co wybrać? Dużą popularnością cieszą się obecnie żyrandole skandynawskie – proste, zgeometryzowane, ze szklanymi osłonami źródeł światła lub płóciennymi abażurami. Innym rozwiązaniem dla minimalistów są produkty industrialne, w których design ogranicza się niejednokrotnie do długich, czarnych przewodów, podwieszanych w efektowne girlandy, oraz dekoracyjnych źródeł światła LED (tzw. lampy pająki).

A co mogą wybrać zwolennicy bardziej dekoracyjnych rozwiązań? Dla nich przygotowano szeroki wybór lamp wiszących glamour, z połyskującymi złoceniami i wypolerowanymi na wysoki połysk elementami chromowanymi. Miłośnicy klasyki mogą natomiast sięgnąć po lampy art déco – symetryczne, wykonane z wysokiej jakości materiałów i odznaczające się ponadczasową elegancją.

Jak dopasować żyrandol do przedpokoju?

Co zrobić, by żyrandol idealnie wkomponował się w przestrzeń przedpokoju? Przede wszystkim trzeba zadbać o wybór odpowiedniej lampy, która swoją wielkością nadmiernie nie przytłoczy wnętrza lub nie zginie w rozległym hallu. Żyrandol zawsze należy zamontować tak, by nie utrudniał przemieszczania się w przedpokoju – musi zatem znaleźć się na właściwej wysokości, najlepiej poza głównym ciągiem komunikacyjnym.

Przy pomocy żyrandoli da się optycznie powiększyć wnętrze. Trzeba tylko postawić na proste, syntetyczne bryły, najlepiej utrzymane w jasnych kolorach, z materiałów o gładkiej, połyskującej powierzchni, które dodatkowo odbijają światło. Dzięki temu przedpokój wydaje się nieco przestronniejszy i jaśniejszy.

Stylowe i modne wnętrza – wybór lamp do każdej przestrzeni

Piękny żyrandol do przedpokoju powinien współgrać z całą aranżacją, a także ze stylem, w którym urządzono pozostałe pomieszczenia. Choć bowiem przedpokój nie jest najważniejszym wnętrzem w domu lub mieszkaniu, to jest jednak pierwszą przestrzenią, do której trafiają domownicy i goście po przekroczeniu progu. Warto zatem zadbać o to, by był przytulny i zapraszał do wejścia do kolejnych pokojów. Wielką rolę może w tym odegrać właśnie stylowa i dekoracyjna lampa.