Odkurzanie należy do czynności domowej, którą trzeba wykonać, jednakże nie jest ona ulubionym działaniem związanych ze sprzątaniem. Dobrym rozwiązaniem określonego problemu jest zainwestowanie w odkurzacz bezobsługowy określany mianem automatycznego. Jest to wyjątkowe urządzenie, które pozwoli na skuteczne pozbycie się kurzu, a także różnego rodzaju paprochów znajdujących się na podłodze. Ponadto, nowoczesne modele posiadają systemy, które zapewniają usunięcie nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń. Jednakże ten komfort związany jest także z wysokimi kosztami. Biorąc pod uwagę powyższe, kwestią do zastanowienia jest to czy warto kupić odkurzacz bezobsługowy. W przypadku pozytywnego stwierdzenia rozważyć należy aspekt dotyczący tego jaki odkurzacz bezobsługowy kupić?

Odkurzacz automatyczny – co to jest?

Odkurzacz samojezdny jest zestawem, w którego skład poza automatycznym odkurzaczem wchodzi również stacja dokująca, która z wykorzystaniem podczerwieni pełni rolę nawigacyjną prowadzącą do miejsca, w którym ma naładować akumulator. Dzięki takiemu działaniu nie natkniemy się na rozładowane urządzenie. Podkreślić należy fakt, że przed dokonaniem zakupu sprzętu warto pozyskać wiedzę na temat działania odkurzacza. Jest to taki rodzaj urządzenia, który porusza się po mieszkaniu samodzielnie. Gdy po drodze napotyka różnego rodzaju zabrudzenia, to ze skutecznością je usuwa. Na takie działanie pozwala zestaw czujników oraz zastosowany w urządzeniu algorytm dotyczący sprzątania oraz ruchu. Ten aspekt przyczynia się do tego, że odkurzacz bezobsługowy nie spadnie ze schodów, ani też nie ulegnie zderzeniu ze ścianą. Co więcej, dostanie się on do każdego kąta w mieszkaniu, a ponadto w sposób bardzo dokładny przejdzie cały dom. Oczywistą kwestią jest fakt, że jest to urządzenie bezprzewodowe.

Mechanizm sprzątający urządzenia nie należy do zaawansowanego systemu. Z wykorzystaniem obracającej się szczotki, nieczystości trafiają do umieszczonego w urządzeniu pojemnika. Określone odkurzacze posiadają dodatkową szczotkę umieszczoną w bocznej części, która zbiera zanieczyszczenia z kątów. Podkreślić należy fakt, że sprzęt nie wykorzystuje żadnych worków. Biorąc pod uwagę powyższe, śmieci należy regularnie wyrzucać z plastikowego pojemnika.

Istotnym aspektem jest to, że wiele modeli odkurzaczy bezobsługowych posiada dodatkowe nakładki oraz ściereczki, co pozwala na realizację innych trybów pracy. Uwzględniając ten fakt, podkreślić należy że urządzenie doskonale sprawdzi się do sprzątania na mokro, mycia, a także ścierania kurzu.

Jaki odkurzacz automatyczny wybrać?

Dokonując wyboru związanego z zakupem odkurzacza automatycznego uwzględnić trzeba kilka znaczących aspektów. Wśród nich wymienia się następujące elementy:

 1. System nawigacji. Robot przeznaczony do sprzątania powinien być wyposażony w odpowiedni algorytm sterujący, który przyczyni się do tego że urządzenie to dotrze do każdego kąta i okrąży całe mieszkanie. Dobry odkurzacz bezobsługowy, to taki który dodatkowo posiada kamerkę pozwalającą na obliczenie wielkości pomieszczenia. Dostępne modele wykorzystują różne systemy pokonywania trasy. Może to być system chaotyczny, który polega na tym, że odkurzacz odbija się od przeszkody co powoduje zmianę kierunku ruchu. Przyczynia się to do tego, ze sprzęt pokonuje kilkakrotnie określoną powierzchnię, zapewniając dokładne zbieranie zanieczyszczeń. Jednakże zastosowanie tego systemu przyczynia się do tego, ze proces sprzątania trwa dłużej niż w systemie uporządkowanym. W przypadku drugiej metody odkurzacz porusza się po linii prostej, gdy pojawia się przeszkoda trasa jest wyznaczana ponownie. Powoduje to pominięcie pewnych odcinków. Dobrej jakości sprzęt jest pozbawiany tego mechanizmu. Najlepszy odkurzacz bezobsługowy wykorzystuje specjalne mechanizmy wizualizacji powierzchni. Określone rozwiązanie sprawia, że odkurzacz porusza się niezwykle płynnie po całym obszarze pomieszczenia.
 2. Sterowanie. Odkurzacze bezobsługowe sterowane są za pośrednictwem pilota oraz panelu, który znajduje się na sprzęcie. Najnowsze modele mogą być sterowane za pośrednictwem urządzeń mobilnych.
 3. Czas pracy. Podczas zakupu warto sprawdzić czas pracy odkurzacza na naładowanym akumulatorze. Urządzenia, które dostępne są na rynku mogą pracować od 60 do 240 minut.
 4. Czujniki. Oprócz zasadniczych elementów, odkurzacze bezobsługowe wyposażone są w czujniki: brudu, schodów oraz zbliżeniowy.
 5. Pojemnik. Większy pojemnik na śmieci, to rzadsze czyszczenie urządzenia. Biorąc pod uwagę małe rozmiary urządzenia, pojemnik na nieczystości może mieć pojemność od 0,18 do 0,7 l.
 6. Filtry. Nie każdy model posiada filtry oczyszczające powietrze z bakterii, grzybów oraz kurzu, dlatego tez warto zwrócić uwagę na urządzenia które posiadają takie rozwiązanie.

Odkurzacze bezobsługowe są cichsze niż tradycyjne urządzenia.

Odkurzacz bezobsługowy – podstawowe funkcje

Dla usprawnienia pracy odkurzaczy automatycznych uwzględnia się w nich następujące funkcje:

 • mycie podłogi (z wykorzystaniem mopa)
 • programowanie czasu sprzątania
 • automatyczny tryb dostosowania mocy.

Dodatkowe funkcje odkurzacza automatycznego

Możliwe wyposażenie odkurzacza samoobsługowego:

 • lampka UV – promieniowanie przyczynia się do usunięcia bakterii znajdujących się w odkurzaczu,
 • wskaźnik pełności pojemnika – wskazuje ona czas, w którym należy opróżnić pojemnik,
 • nasadka czyszcząca oraz polerująca – pozwala na wypolerowanie powierzchni na wysoki połysk,
 • latarnie – umożliwia przepuszczenie urządzenia do kolejnych pomieszczeń po upływie określonego czasu,
 • wirtualna ściana – nie pozwala na przejście odkurzacza do następnego wnętrza,
  głośnik służy do odtwarzania informacji głosowych,
 • stacja dokująca – nie jest ona umieszczana w tańszych modelach, przypomina ona o konieczności naładowania odkurzacza.
 • filtry dodatkowe zapewniają na przykład pozbycie się wszystkich alergenów oraz pyłków,
 • wifi, GPS oraz mapa sprzątania.

Dostępne na rynku modele odkurzaczy bezobsługowych wyróżniają się dużym zróżnicowaniem. Dokonując zakupu tego urządzenia koniecznie trzeba przeanalizować specyfikację, możliwe funkcje, systemy oraz wyposażenie. Gdy dokonamy analizy możliwości określonych urządzeń, dojdziemy do wniosku że zakup odkurzacza automatycznego jest działaniem opłacalnym.

Odkurzacz automatyczny – Ranking 2022

5/5 - (5 głosów)